Над 1 000 трудови злополуки у нас само за половин година

23.08.2011
Над 1 000 трудови злополуки у нас само за половин година

Само за първите седем месеца на годината НОИ е изплатил близо 3 млн. лева обезщетения за трудови злополуки. Едно от възможните обяснения - по-големият брой инциденти, които са се случили по пътя ни до работата или обратно – от офиса към вкъщи. Тези произшествия също се зачитат за трудови злополуки. Темата обобщава Мария Ванкова.

Данните на НОИ отчитат ръст на злополуките, които са станали, докато пътуваме за работа или се връщаме от работа. За първите седем месеца на тази година са изплатени близо 4 000 обезщетения точно за такъв тип трудови злополуки. Обезщетенията са за около 800 000 лева, което е с 23% повече, спрямо същия период на миналата година.

Като цяло трудовите злополуки намаляват. За първите 7 месеца на 2010 г. бяха регистрирани малко над 1 800 трудови злополуки. Сега, за същия период, те са 1 650 или с 10% по-малко.

По-голямата част от инцидентите стават на работното място. В завода, който екипът ни посети, работят 120 души. Управителят не отрича, че се случват инциденти.

"Леки срезове, най-вече, от пипане на стружки без ръкавици и без лични предпазни средства или на някой да му влезе някоя стружка в окото, което се случва много рядко, но все пак се е случвало", обяснява управителят Сашо Въжаров.

Всички работници в завода имат застраховка "трудова злополука". Тя е задължителна за най-рисковите сектори, какъвто е производството на метални изделия и строителството, например.

За първата половина на тази година Инспекцията по труда е открила малко над 32 000 нарушения, относно осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. И още 11 000, които засягат безопасността на машините. Нарушенията обаче намаляват, спрямо миналата година.

От НОИ пък обясняват, че не рядко работодателите се опитват да скрият трудова злополука.

„Имаме случаи, в които работодателите не декларират трудовата злополука, но с помощта на свидетели, с помощта на близки на пострадалото лице, и с контролните органи, ние можем да се самосезираме”, обясни Весела Караиванова от НОИ.

До три дни от трудова злополука работодателят е длъжен да подаде информацията на НОИ. Това може да направи и пострадалият или пък негови роднини. Ако злополуката бъде призната за трудова, обезщетението е 90% от осигурителния доход. Ако не бъде призната се плаща стандартният болничен, който е 80% от осигурителната сума.

Понякога трудовите злополуки водят до инвалидизация. Тази година това се е случило с 60 души. За съжаление, за други 70 злополуката е довела до смърт. В тези случаи се отпускат инвалидни пенсии.

 

Източник: bTV




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки