Заместник-председател на Управителния съвет и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Държавните регулатори тежат най-много на застрахователите
Въпреки честите наводнения, взривове, тежки катастрофи с технически характер, опасенията по повод измененията на климата, тероризмът и замърсяването на околната среда тези рискове като цяло не притесняват застрахователите. Участници в допитване на PricewaterhouseCoopers в Европа, Северна Америка, Близкия Изток и Азия показва, че компаниите се отнасят към тях като към управляеми рискове и смятат, че те са по-малко опасни за здравето на застрахователния бизнес, отколкото измененията в законодателството.
Основният риск за световното застраховане е увеличеният брой нови законодателни правила и изисквания, които се въвеждат едновременно на международно и на местно ниво, предупредиха от Центъра по изследване на финансовите иновации и PricewaterhouseCoopers. Застрахователите очакват тежки времена. Новите правила в областта на регулирането на платежоспособността и пазарното поведение водят до допълнителни загуби и проблеми, свързани с необходимостта от спазване на установените изисквания, изясняват експертите от Центъра по изследване на финансовите иновации (ЦИФИ) и компанията PricewaterhouseCoopers (PwC). Ръководствата на компаниите ще бъдат принудени да отклонят вниманието си от по-насъщни задачи по управлението на бизнеса си, при положение че този сектор вече се намира в условие на стрес, отбелязват аналитиците. Преди два месеца ЦИФИ и PwC проведоха проучване сред около 500 застрахователи и отраслови експерти от 40 страни в Европа, Северна Америка, Близкия Изток и Азия, за да изяснят какви рискове те считат за най-опасни в близките две-три години. По мнението на участниците в допитването от всички основни финансови пазари най-голямата опасност е в промените на законодателството.
Директивата на ЕС в областта на контрола на платежоспособността Solvency II, която трябва да влезе в сила в края на тази година, също предизвика силно озадачаване сред участниците в проучването. Управляващият директор на застрахователната група Generali Серджо Балбинот счита, че стандартите на Solvency II трябва да способстват за по-бързото възстановяване на пазара на европейските застрахователни услуги. Подобни промени не трябва да нанасят вреда на застрахователите и да намаляват тяхната роля в развитието на съвременната икономика, счита Балбинот. Според него в сегашната ситуация работата на застрахователните компании е изключително важна за намаляване на нивото на социалните рискове и запълване на празнината, която се образува в резултат на понижената роля на държавата за обезпечаване на пенсионните спестявания, а също така при дългосрочното консервативно инвестиране.
Други сериозни опасения на участниците в застрахователния пазар се свързват с нивото на капитала, необходимо за съответните по-строги застрахователни изисквания. Несигурността в световната икономика и на финансовите пазари също продължава да е неоспорим факт. Всичко това увеличава натиска върху застрахователния бранш, който страда от ниски процентни ставки и жестока конкуренция, отбелязват авторите на изследването.
"Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, "Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998 |