Изпълнителен директор и Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Все повече българи купуват автомобили с десен волан, без да се замислят за безопасността
Все повече българи купуват автомобили с десен волан, без да се замислят за безопасността. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Любомир Доросиев – зам.-председател на Асоциацията на вносителите на автомобили. Автомобилите втора употреба с десен волан са много разпространени в България и все повече българи ги купуват, каза той. Те са предпочитани, защото са с около 30 % по-евтини от колите с ляв волан. Шофирането на такъв автомобил по българските пътища обаче крие много рискове. От Асоциацията на вносителите на автомобили са провели редица срещи с ръководството на Пътна полиция, но се оказало че ограничение за движението на такива автомобили по българските пътища не може да се въведе, тъй като и в Европейския съюз няма подобна забрана. Според Доросиев докато в останалите европейски страни шофьорите имат самосъзнание и необходимата дисциплина за движение по пътищата, българинът гледа единствено да му е евтино и няма никакво самосъзнание. А в България има само две магистрали и движението по всички останали пътища налага изпреварване, което е много рискова маневра за автомобилите с десен волан.
„Разчитаме на самосъзнанието на хората, обаче няма такова. Аз пътувам из цял свят и никъде не може да се срещне автомобил с десен волан, освен ако не е с британски номер. България обаче е много добър пазар за тези автомобили. Хората ги купуват без да се замислят”, каза Доросиев.
Според него фирмите, които търгуват с автомобили втора ръка, имат интерес да внасят коли с десни волани, тъй като в България има много добър пазар за тях.
„В Боровец видях автобус с десен волан, който превозва хора. Спира, вратите му са на платното, а аспухът духа от дясно към тротоара. Направо ме изуми”, каза Доросиев.
По идея на застрахователите е вкарана клауза за автомобилите с десен волан и застраховките им са 50 % по-скъпи от останалите автомобили. „Цената е даже по-скъпа от тази на учебните коли и такситата. Не искат да ги застраховат, защото с такива автомобили се случиха много инциденти”, каза Доросиев.
По думите му в КАТ не се води статистика за това дали пътните инциденти са с участието на автомобили с ляв или десен волан. От статистиката на застрахователните дружества обаче ставало ясно, че много от катастрофите са именно с автомобили с десни волани. Обсъждат се идеи за въвеждането на задължителен курс за управление на автомобил с десен волан, както и монтиране на камери с монитор в автомобилите.
Източник: Фокус
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 |