Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Главен секретар
Комисията за финансов надзор предлага промени в Кодекса за социално осигуряване, с които увеличението на пенсиите да стане възможно. Пенсионери с втора пенсия ще се появят чак след 10 години. Но каква ще е тази пенсия се решава днес. Сега 5% от заплатата на родените след 1960 година отиват в допълнителен пенсионен фонд. В бъдеще вноската ще расте.
В момента над 3 милиона души правят такива вноски, но все още пенсионерите с втора пенсия са под 1500.
Дружествата, които управляват парите ни, удържат процент от всяка вноска, имат и годишна инвестиционна такса. Комисията за финансов надзор е изчислила, че за 30 години в такси и удръжки се губи една пета от бъдещата пенсия.
„Считаме, че през тези 10 г. пенсионните дружества са достатъчно добре укрепнали финансово и сега моментът позволява да започнем една постепенна редукция на таксите”, каза Ангел Джалъзов, КФН.
Пенсионно осигурителните дружества по принцип подкрепят намалението. От друга страна обаче таксите са единственият им източник на приходи и няма как да се сведат до нула.
„Когато едно дружество управлява суми от порядъка на 2 млрд. лв. и 100% от постигнатата доходност отива по сметките на осигурените лица - то търпи и значителни разходи, за да управляваш тези пари”, каза Никола Абаджиев, Асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
Държавата се подготвя да разшири възможностите на пенсионните фондове за инвестиции. В последните 8 години те отчитат средно 5-6% доходност. В бъдеще обаче рекламните материали ще предупреждават хората, че доходност не им е гарантирана и те поемат инвестиционен риск с парите си за втора пенсия.
Източник: bTV
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Презастраховане"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски , "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 |