заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 28.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Брокерите в САЩ „се вдигат“
Независимите агенции в САЩ показват признаци на възстановяване, показва изследване, огласено преди дни. Според експертите бизнес показателите вече изглеждат доста обнадеждаващо за щатските независими застрахователни агенции в общото застраховане.
През последната година състоянието на тези компании се е подобрило по отношение на стабилността им на пазара, както и на реализираната им доходност. Това сочи проучване на представянето на брокерите и агентите в САЩ през настоящата 2011 г., проведено от Best, сред членовете на организацията Независими застрахователни агенти и брокери в Америка (IIABA – известна като Big“I”).
„Резултатите от тази година носят добри новини. Тези данни идват след няколкото години на отрицателни данни по отношение на растежа в този сектор, свиване на маржините на доходите и намаляване на обемите, с които работят посредниците,“ споделя Маделин Фланаган от Big “I”, вицепрезидент в Отдела за изследване и развитие на агенциите и брокерите в застраховането.“ Повечето участници в изследването са изпитали благотворното влияние на приложените стратегии за стимулиране на растежа. Тези стратегии са били проведени през последните две години като опит да се компенсира внезапното усилване на натиска на рецесията.“
Компаниите, които са акцентирали съзнателно и масирано върху развитието на рекламната си дейност, маркетинговите си стратегии и са инвестирали в наемане, развитие и специализирано обучение на служителите си, са получили голямо предимство по отношение на своята конкурентоспособност. Това са изводите от настоящото изследване. Тези факти са станали по-очевидни, когато през 2010 г. икономиката започна да се съживява, коментират експертите. Компаниите са успели да спрат резкия низходящ тренд на рентабилността си и да реинтегрират спада на приходите още когато са се появили първите сигнали за кризата през 2006 г. Като цяло по-малките и средни агенции съобщават за запазване на нивата на растеж в сравнение с 2010 г., докато по-големите отчитат подобрение, сочат резултатите от проучването. Растежът за групата агенции и брокери с оборот от 10 до 25 млн. долара се е увеличил с 0,7% до 2,4% , а колегите им, които имат оборот над 25 млн. долара, отбелязват ръст от 1,2% до 3,3% през тази година.
Затягането на коланите по отношение на разходите от всякакво естество също е повлияло позитивно на цялостните резултати на компаниите. Контролът на приходите и фактът, че компаниите следят много по-изкъсо разходите за своята дейност, е единият от факторите за наблюдаваното „изплуване“ на този пазарен сегмент в застраховането в САЩ, твърдят анализаторите. Доходоносността от маржините не се понижава през последната година за всички изследвани групи, като за по-малките брокери маржините са от порядъка на 26,2 процента, а за големите - от 20%. Маржините до момента намаляваха непрекъснато от 2006 г. насам, когато те са били на най-високите си нива в 13-годишната история на проучването.
„Приход на заето лице“ е стандартен за индустрията метод за измерване на продуктивността, а изследването на IIABA сочи, че тук данните също се задържат на добри нива. За по-малките агенции тази сума е средно малко над 150 000 долара, а за големите - 172 000 долара. Тези средни стойности са само малко под нивата на „приходи на служител“, достигати преди началото на „мекия“ пазар. В резултат на спада на приходите агенциите се принудиха да се концентрират върху по-доброто използване на съществуващите технологии и внедряване на нови, които да подпомогнат продажбите. Прилагаха се и редица маркетингови способи за занижаване на разходите. В резултат на това продуктивността остана на стабилни нива.
„Въпреки че за 2011 г. резултатите не са брилянтни, те показват, че брокерите и агенциите се възстановяват от разрушителния ефект на рецесията и „мекия“ пазар и че са готови за нов растеж и по-голяма рентабилност“, каза Робърт Ръсбулт, президент и главен изпълнителен директор на Big “I“. Той добави, че като цяло „ние сме доволни, но не и изненадани, че независимите посредници в застраховането остават силни и стабилни“.
„ЗП”
"Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, "Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 |