Система на Гаранционния фонд модернизира автомобилното застраховане в България

28.11.2011
Система на Гаранционния фонд модернизира автомобилното застраховане в България

Гаранционният фонд (ГФ) е създаден през 1997 г. със Закона за застраховането и в него участват представители на всички застрахователи, предлагащи задължителна застраховка “Гражданска отговорност” (ГО) на автомобилистите и/или задължителна застраховка “Злополука” на пътниците. Текущо задължителната застраховка ГО представлява над две трети от застрахователния бизнес в страната, поради което ГФ концентрира усилията си върху нея чрез обработка на огромен брой застрахователни полици и претенции. Фондът цели развиване на съвременен и високотехнологичен застрахователен пазар в България. В този контекст, ГФ, позовавайки се на добри европейски практики, насочва усилията си в посока създаване на система, която да осъвремени и преобрази застрахователния бизнес. За постигането на тази цел Гаранционният фонд си партнира тясно с Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), Комисия за финансов надзор (КФН), Министерство на вътрешните работи (МВР), Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) и други държавни институции.

 “Гаранционният фонд е уникална по същността си структура в България. Неговата мисия е да отговори на предизвикателствата на новите реалности в застрахователната сфера“ - разказва Борислав Михайлов, председател на УС и изпълнителен директор на Гаранционен фонд. „Дейностите на фонда са свързани с поддържане на единна информационна система, съхраняваща база данни със задължителните застраховки и изплатените обезщетения на пострадали лица – дейност с изключителна обществена значимост в защита на крайните потребители. Също така ГФ се занимава с уреждане на претенции с регресноотговорни (виновни за щета) лица и участие в разработване и развиване на проекти на нормативни актове в областта на застраховането.”

Мусала Софт е водеща българска компания в сферата на софтуерните услуги, специализирана в изграждане на цялостни софтуерни решения, реинженеринг и интеграция на информационни системи и ИТ консултиране. Компанията има богат опит в предоставяне на софтуерни услуги, обхващащи целия жизнен цикъл на продукта или решението.Сред клиентите на компанията са както големи международни компании като DHL, EnBW, HP, IBM, OMV, SAP, Siemens, Vmware, така и малки и средни предприятия от България, Западна Европа и САЩ. Сред българските клиенти на Мусала Софт са Алианц България, БулИнс, Мобилтел, Виваком, Банка ДСК, ОМВ България, Министерство на Вътрешните Работи (МВР), Национална Агенция по Приходите (НАП) и други. 

Преди внедряването процентът на застрахователните измами, свързани с неправомерно предявени щети, е бил висок

“Модернизирането на застрахователния сектор е не само императив, наложен от членството на България в ЕС, но преди всичко важна стъпка за подобряване обслужването и защитата на крайните потребители на застрахователните продукти и услуги – обяснява Борислав Михайлов. - Преди реализирането на ЕИСОУКР фондът и целият застрахователен бранш бяха изправени пред редица трудности.”По думите на Михайлов, голям е бил броят на незастрахованите МПС (22% от всички автомобили в България), а застрахователни измами свързани с неправомерно предявени щети, са имали висок процент. Освен това е била налице финансова и оперативна неефективност, тромава обмяна на информация с МВР, съдебна власт и пострадали лица, недостатъчна прозрачност и проследяемост, дължаща се на липса на информация за сключени застраховки в реално време.

 

Схема на функциониране на Единната информационна система за оценка, управление и контрол на риска, в т.ч. за издаване на полици (ЕИСОУКР)

Целта е значително да се ограничи възможността за допускане на грешка при издаване на застрахователни полици

От години се говори за създаването на единна система за издаване на електронни полици. Идеята се материализира със започването на проекта за изграждане на ЕИСОУКР и въвеждане на единна номерация на полиците. Системата позволява да се намали времето за издаване на полица чрез реално времева интеграция с информационните системи на всички застрахователни компании.“От друга страна, ЕИСОУКР подпомага застрахователните дружества при оценката, управлението и контрола на риска чрез полагане на основите за въвеждане на системата “Бонус-Малус” – разкрива Михайлов. - Електронната система значително ограничава възможността за допускане на грешка при издаване на полици. Изграждането на платформата позволява на отговорните органи (КФН, МВР, съдебна система и др.) да упражняват контрол върху опитите за извършване на застрахователни измами, както и върху движението на МПС без издадена застраховка Гражданска отговорност.”

Специфичните процеси

По време на дизайна на системата, с помощта и активното участие на Асоциацията на българските застрахователи, са били дефинирани гъвкави бизнес процеси, обхващащи целият жизнен цикъл по издаване, обслужване и прекратяване на задължителните застраховки „Гражданска отговорност” на автомобилистите и „Злополука” на пътниците. Единната номерация улеснява работата и позволява по-лесен контрол над издаваните полици. В обхвата на проекта влиза също така и мигриране на съществуващата информация за издадени полици, с която ГФ разполага. Част от работата на системата е свързана с изграждане на пълна картотека на застрахованите моторни превозни средства и лица, с която досега застрахователните компании не са разполагали.Поддържането на база данни с детайлна история на промени по сключените полици е основен приоритет на системата, както и възможността за обработка и извеждане на статистическа и справочна информация в реално време.Благодарение на така натрупващите се данни, ще бъде възможно въвеждане на системата „Бонус-Малус“, която анализирайки данните, ще може да подпомага застрахователите при изчисляването на риска.

Двойно подсигуряване на хардуера и мрежовата инфраструктура

“Системата стъпва на най-съвременните технологии и подходи при разработката на SOA-базирани софтуерни решения - обяснява Делян Лилов, изпълнителен директор на Мусала Софт. - Поради изключителната важност на системата за функционирането на целия застрахователен пазар в страната, бе необходимо осигуряването на непрекъсната работа и възможност за бързо възстановяване в случаи на бедствия и аварии. Високата надеждност бе постигната чрез двойно подсигуряване на хардуера и мрежовата инфраструктура в два отделни, отдалечени един от друг идентични центрове за данни.”Благодарение на натрупаната експертиза на Мусала Софт в изграждането на комплексни, бизнес критични системи в областта на Enterprise Application Integration, Data Warehouse и Business Intelligence за първи път в България, проект за информационна система от такъв мащаб се реализира в рамките само на шест месеца и е пуснат в експлоатация без нито един ден закъснение.

“Използвани са най-модерните концепции за ИТ архитектура - интеграционна шина за услуги (IBM WebSphere ESB), хранилище за данни (IBM InfoSphere Warehouse) и технологии за бизнес анализ и отчетност (IBM Cognos BI) - разказва още Делян Лилов. - Поради естеството на системата беше необходимо гарантиране конфиденциалността на данните чрез използване на най-високите индустриални стандарти за сигурност (SSL/TLS, X.509 Certificates, PKI, WS-Security), използване на отделни криптирани мрежови канали за всяка ЗК и поддържане на детайлна история на изпълнените операции.”За да бъде постигнато нужното високо ниво на производителност, е бил избран подход, използващ асинхронна комуникация при обработка на получените заявки.Истинско предизвикателство при разработването на системата беше създаването на интеграционен слой, работещ в хетерогенна среда от информационните системи на над 20 застрахователни компании, разкрива Лилов.

Системата преобразява изцяло облика на застрахователния бизнес

Освен че оптимизира процеса на издаване на полици и ограничава възможностите за антидатиране (издаване със задна дата) на полици и извършване на застрахователни измами, системата е преобразила изцяло облика на застрахователния бизнес и поставя началото на една нова ера – издаването на електронни полици.„Голямото предимство е избягване на възможността за антидатиране на полиците, което в момента е възможно - обяснява Михайлов. - Ефектът върху пазара се изразява не само във възможността за контрол в реално време, но и за използване на високотехнологични дистрибуционни канали, например мобилни точки за продажба. Това, от своя страна, позволява по-качествено и бързо обслужване на клиентите и прилагане на по-гъвкава ценова политика, която застрахователната компания може да променя централизирано и в реално време.”

Eфект от ИТ решението – пазарна трансформация на застрахователния сектор

Изградената интеграционна шина, свързваща ГФ и застрахователните компании, е предпоставка за подобряване на ефективността на работата, смятат представители на фонда.След стартирането на системата ясно се е забелязало подобрение във времето и качеството на обслужване на крайните клиенти. Възможността клиентът да провери в реално време валидността на издадената полица, допринася за повишаване на доверието в застрахователите и в техните дистрибуционни канали. Благодарение на въведените от системата задължителни валидационни правила, възможността за технически грешки е сведена до минимум. В допълнение, интегрираният модул за бизнес анализ подобрява отчетността, улеснява контролните органи и предоставя средства за мониторинг на пазара, посочват още от ГФ.
За изминалите 5 месеца от стартирането на системата чрез нея са издадени над 600 000 полици. Обичайно системата обработва над 50 000 заявки на ден, като средното време за обработка е под 0,2 секунди.Механизмите, които ЕИСОУКР предлага на контролните органи, позволяват по-висока ефективност при улавяне на застрахователни измами, което води до понижаване на разходите вследствие на неправомерно заведени щети.

Архитектурата на системата е замислена с идеята да бъде разширявана 

и да бъде възможно скалиране с цел поемане на по-голямо натоварване, когато това е необходимо.Решението е изключително гъвкаво и позволява всяка застрахователна компания лесно да се интегрира със стандарта, наложен от ГФ и да напасне вътрешните си бизнес процеси с него.В ЕИСОУКР е заложен принципът на модулност, което позволява системата да бъде разширявана и надграждана. Това би могло да бъде инициирано както от регулаторни промени, така и от промени в бизнес моделите. Сред обсъжданите бъдещи разширения са: развитие на функционалността за изчисляване на „Бонус-Малус“ коефициент и интеграция в реално време със системите на МВР и държавна администрацияПодобен модел на работа като този наложен от ЕИСОУКР се планира да бъде приложен и за други видове застраховки, твърдят от ГФ.

“През 2011 година застрахователният пазар претърпя революционна промяна. ЕИСОУКР изигра важна роля в трансформирането на бизнеса и в откриването на много нови възможности за развитие. Сред позитивите са по-високата ефективност на работата, пълна автоматизация на процесите и улесняване на комуникацията между всички участници – клиенти, застрахователи и регулатори. Започналата модернизация на застрахователния бизнес вече показва положителни резултати, което е ясен индикатор, че възприемането на високите технологии е бъдещето и пътят към успеха”, каза в заключение Борислав Михайлов, председател на УС и изпълнителен директор на Гаранционния фонд.

Източник: Computerworld.bg

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки