Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Член на Управителния съвет
Много от факторите, които трябва да бъдат налице, за да се говори за „преобръщане“ на общозастрахователния пазар, не са налични, или поне не до такава степен, че да доведат до рязка промяна, заяви икономистът Робърт Хартуиг, президент на Института за застрахователна информация в САЩ (Insurance Information Institute). Той уточни, че става дума за четири критерия, които трябва да бъдат изпълнени, за да се очаква „обръщане“ на пазара. Това са абсорбиране на претърпените загуби, съществен спад в излишъците и капацитета, затягане на презастрахователния пазар и подновяването на застраховки, както и строга ценова дисциплина.
При подобни случаи в миналото, когато са се наблюдавали периоди на втвърдяване на пазара, всички застрахователни линии са отбелязвали слаби резултати и са допринасяли за състоянието на пазара и за резките възходящи колебания на цените. Не така обаче стоят нещата днес, твърди анализаторът.
„Например личните пътнически автозастраховки не се представят слабо и съставляват около една трета от всички премийни приходи“, заявява Хартуиг. „Не всички застрахователни линии обаче допринасят за едно цялостно „обръщане на пазара“. Като цяло една крачка, каквато и да е тя, не може и няма да има толкова голям ефект, както това се случваше в миналото.“
Движения в пазара се наблюдават в отделни сегменти вътре в индустрията, като не се засягат еднакво всички нейни части. Така например загубите, нанесени от природни бедствия и катастрофи, не оказват влияние на целия общозастрахователен пазар.
Наблюдение, което си заслужава да бъде подчертано обаче, е наблюдаваният ръст на подновените полици, които от негативни нива вече вървят към плоски резултати. Работническите застраховки са водещи, тъй като като, изглежда, вече има „връщане към рационално ценообразуване“, казва Хардуиг. Известно съживяване и покачване се наблюдава и при корпоративните общозастрахователни сегменти.
Въпреки това излишъкът в индустрията удари рекордните 565 млрд. долара към края на март въпреки спада от 1%. Загубите остават скромни, а продължаващото освобождаване на резерви продължава да занижава тяхното значение, твърди Хартуиг.
Инфлацията остава ниска и лихвените проценти са отслабили инвестициите в индустрията, най-вече що се отнася до консервативните облигации. Въпреки че лихвените проценти са ниски в продължение на няколко години, Хартуиг заявява, че застрахователите вероятно не са отразили това при калкулацията на ценовите нива и процентните ставки.
Преди 1980 г. застрахователните компании се радваха на многогодишни застрахователни печалби десетилетие след десетилетие. Но от 1980 г. насам е имало само три години с регистрирани печалби.
Хартуиг казва, че застрахователите трябва да се върнат към „манталитета на старата школа“, като генерират приходи основно от полици.
„Управленските екипи, които преди време прилагаха такива стратегии, вече не са тук, но това някога беше стандартна управленска процедура. Тя може да се направи отново, но това означава, както казват регулаторните органи - една нова парадигма“, твърди Хартуиг.
„ЗП”
"Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 |