ЕС: Европейските застрахователи не трябва да се страхуват

12.12.2011
ЕС: Европейските застрахователи не трябва да се страхуват

 

            Европейските застрахователи не трябва да се страхуват от проекта SIFI (Systemically Important Financial Institutions), заяви на конференция представител на Европейската комисия.

            Големите европейски застрахователи не трябва да се опасяват от високи капиталови изисквания, ако попаднат в списъка на наблюдаваните от регулаторните органи компании, за които се смята, че са „твърде големи, за да фалират“, каза служител на Европейската комисия.

            „Аз не мога да си представя, че решението би било в полза на увеличаване на капитала. Това би било пълна безмислица,“ изтъкна Карел Ван Хуле, отговорен експерт по изготвянето на застрахователните стандарти на ЕК.

            Международните регулаторни органи съставят списък с 28 световни банки, които се възприемат като SIFI - Systemically Important Financial Institutions (Важни за системата финансови институции). Това са финансови институции, които се определят като изключително важни за икономиката, за да се гарантира противодействие на нови икономически колапси. Тези нови регулации бяха дискутирани в Basel и трябва да бъдат финализирани до края на 2011 г. Избраните компании ще бъдат изправени пред допълнителен надзорен контрол и ще се трябва да отговарят на променени капиталови изисквания заради централната роля, която играят във финансовата система.

            Европейският регулатор планира да добави към списъка в следващите години имената на големи застрахователни компании като Allianz, Munich Re и Talanx - Германия. Застрахователите обаче твърдят, че те не са толкова податливи на риск като банките и не трябва да бъдат равнявани с тях.

            Новите правила в европейското застраховане, известни като Solvency II, би трябвало да елиминират необходимостта от допълнителни капиталови буфери, поне що се касае до Европа, твърди Ван Хуле.

            „Ако една компания прилага Solvency II по начина, по който бе проектиран този документ, аз не мога да си представя, че ние трябва да се залавяме с измисляне на нещо друго само защото се е появила идеята за SIFI“, заяви Ван Хуле пред медии в рамките на конференция, организирана от немския пазарен регулатор Bafin.

            Solvency II, която се очаква да влезе в сила през 2013 г., е насочена към по-добра защита на потребителите, като поставя пред застрахователните компании изискването за по-точно съответствие на капитала, който те държат на рисковете в техните портфейли, което ще намали шанса застрахователите да изпадат в кризисни финансови ситуации.

            Възможно е да се стигне до решение за различни капиталови изисквания и такси за компании, които оперират в други райони на света, където има по-ниски капиталови стандарти, заяви Хуле.

            Според него „обсъжданията по проекта, свързан със SIFI, дали ще съществува той или не и в какъв вид, ще започнат в момента, когато Съединените щати определят кои от техните компании би трябвало да влязат в този списък. Тогава ще има огромен натиск и ние ще трябва да преценим как точно да реагира Европа на него.“ Ван Хуле изтъкна в заключение, че основната цел на ЕК си остава същата - „искаме всички компании да бъдат правилно контролирани“.

 

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки