Италия предприе драстични мерки: държавата ще стимулира пенсиониране на 70 години

29.12.2011
Италия предприе драстични мерки: държавата ще стимулира пенсиониране на 70 години

Премиер-министърът на Италия Марио Монти заяви, че програмата за икономии, в това число 20 млрд. евро за сметка на съкращаване на бюджета и 10 млрд. за сметка на ускоряване на икономическия ръст, е болезнена, но необходима.

Министърът на благосъстоянието на Италия Елза Форнеро се разплака при огласяването на антикризисните мерки, касаещи повишаване на пенсионната възраст.

Монти обяви плана в първите дни на декември. Той предвижда икономии в размер на 30 млрд. евро, което е 40.3 млрд. долара, за сметка на завишаване на данъчната тежест и пенсионната възраст. Целта е да се укрепи финансовата система на страната и да се осигури защита от дълговата криза.

Програмата за икономии включва 20 млрд. евро за сметка на бюджета и 10 млрд. за сметка на ускорения икономически ръст. „Наложи ни се да направим жертви, но успяхме да ги разпределим справедливо“, заяви Монти на пресконференция, като добави, че самият той се отказва от заплатата си на премиер и министър на икономиката.

„Ние бяхме длъжни. Струваше ни огромна психологическа сила да се обърнем към народа с молба за такава жертва”, признава Форнеро, обявявайки, че в рамките на пакета се включват жестоки икономии – пенсионната възраст в Италия ще бъде повишена до 62 г. за жените и до 66 г. за мъжете в най-скоро време. Освен това на нея й се наложи да съобщи за намеренията на правителството да се откаже от ежегодната индексация на пенсиите с оглед на инфлацията. Тя съобщи официално и намерението да се повиши пенсионната възраст за жените до 66 години през 2018 година.

Италия прие допълнителните мерки в икономиката си в навечерието на ключовата среща на европейските лидери в Брюксел, посветена на спасението на еврозоната.

Страната, чийто държавен дълг представлява 120% от БВП на фона на стагнираща икономика, се оказа в центъра на дълговата криза в Европа, след като нивото на доходност по нейните 10-годишни бонове скочи почти до 7 процента – това е същото ниво, при което Гърция и Ирландия се принудиха да поискат финансова помощ от международните кредитори.

Заместникът на Монти в Министерството на икономиката Виторио Грили каза, че между 12 и 13 млрд. евро ще бъдат спестени за сметка на намаление на разходите, а останалата част от програмата ще бъде осъществена за сметка на увеличение на данъците.

Минималната пенсионна възраст ще бъде повишена поетапно до 66 години до 2018 година, при това ще се въведат и редица материални стимули от страна на държавата, за да се поощрява работа до 70-годишна възраст.

Въпреки очакванията Италия няма да повишава данъка върху доходите, а вместо това ще се въведе нов данък на недвижимата собственост, който ще донесе на хазната около 10-12 млрд. евро.

 

По-рано италианският премиер заяви, че Италия се стреми към бездефицитен бюджет през 2013 година и няма намерение да иска помощ от Международния валутен фонд.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки