Проучване на Economist Intelligence Unit посочи нагласите за ефекта на новата директива

11.04.2012
Проучване на Economist Intelligence Unit посочи нагласите за ефекта на новата директива

Натискът на новия режим може да доведе до порой от консолидации

 

"Платежоспособност II" щяла да се отрази на цените на полиците

 

Ново изследване относно очаквания ефект от въвеждането на Solvency II, проведено сред европейските застрахователи, показа, че почти три четвърти от участниците в проучването, 73 процента, считат, че разходите на застрахователите за привеждане на работата им в съответствие с новите изисквания ще бъдат прехвърлени върху цените на полиците. Респондентите изразяват загриженост, че това ще стане причина много от корпорациите и гражданите да предпочетат подзастраховане на рисковете, които обичайно подсигуряват.

Проучването е проведено от Economist Intelligence Unit и е спонсорирано от BNY Mellon, световен лидер в областта на управлението на инвестиции и предоставянето на инвестиционни услуги.

Обхващайки режима за капиталова адекватност за европейския застрахователен сектор, "Платежоспособност II" има за цел да установи нови капиталови изисквания и стандарти за управление на риска, които ще заменят настоящите изисквания за платежоспособност, когато влезе в сила през януари 2014 година, коментираха авторите на проучването при представянето му в началото на месец март т.г.

От Economist Intelligence Unit заявиха още, че проведеното проучване е направено на базата на отговорите на 254 европейски компании – застрахователи и други финансови и нефинансови  институции.

Пол Трейнър, ръководител „Застрахователна дейност в Европа, Близкия Изток и Африка“ в BNY Mellon, заяви, че е "налице разбираема тенденция от страна на регулаторните органи да се съсредоточат повече върху защита от споделяне на риска. Обществеността иска застрахователите да отговарят на три ключови роли за обществото: при спестяване и пенсионни продукти и да ги застраховат срещу специфични рискове, да подсигурят  корпорации с ефективен механизъм за прехвърляне на риска и да бъдат източник на капитал.

Моника Уудли, главен редактор на Economist Intelligence Unit, заяви, че "по-голямата част от анкетираните се обявяват за преразглеждане на регламента за застраховките в ЕС и признават важността на сектора за обществото.

   86% от анкетираните застрахователи смятат, че индустрията е длъжна да има положителен принос към обществото. Резултатите от проучването показват, че въпреки че е налице разбиране, че нещо трябва да се промени за подобряване на настоящата ситуация и че при хармонизирането трябва да се подхожда индивидуално, то предложеният режим на регламента може да се разглежда като твърде предпазлив. Докато индустрията приветства широкия спектър на регламента, то някои калибрирания са погрешни. "

"Платежоспособност II" е проектиран да осигури по-добра защита за титулярите на полици, но повдига важни въпроси за степента, в която потребители и предприятия в крайна сметка ще плащат  за тези нови регламенти – директно, чрез по-високи разходи, или непряко, чрез по-малко изчерпателни откъм покриването на рисковете продукти.

Междувременно изискванията на новия режим заплашват да нарушат функционирането на една от  ключовите роли на застраховането. Инвеститорите в капиталовите пазари биват тласкани към активите на "безопасно" и далеч от акции.

Само 16% от отговорилите са съгласни, че при предлаганото законодателство е постигнат търсеният точен баланс. Застрахователите и другите финансови институции са по-критични към "Платежоспособност II",  55% от тях вярват,че  директивата е „прекалена“. При нефинансовите компании този процент е 39%. По-малко от един на пет анкетирани застрахователи (18%) вярват, че повечето компании от този сектор са недостатъчно капитализирани.

По-голямата част от анкетираните смятат, че притежателите на полици ще платят за прилагането на директивата. В проучването обаче застрахователите не са чак толкова убудени в това – 57% са отговорили, че очакват точно потребителят да поеме тежестта. За сметка на това другите финансови компании, както и тези, заети в търговията, са били до голяма степен уверени, че именно потребителите ще понесат разходите за смяната на режима (69%-82%).

Други ключови констатации от проучването включват например, че застрахователи очакват по-нататъшно намаляване на риска на техните активи.

Като цяло по-малко от една четвърт от анкетираните (22%) вярват, че регулаторните органи трябва да поддържат текущите капиталови такси.

Един от основните изводи, които се налагат от авторите на изследването, е, че "Платежоспособност II" може да  създаде среда на изкуствен натиск между застрахователите - само 16%  не очакват съществено влияние на "Платежоспособност II". Повече от половината (54%) вярват, че натискът на новия режим ще доведе до  порой на консолидации за постигане на мащаб.

Поръчителят на изследването, BNY Mellon, има застрахователни активи под попечителство за над 2 трилиона долара. Компанията управлява над 83 милиарда щатски долара от името на застрахователните дружества.

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки