Изпълнителен вицепрезидент на АБХ и главен изпълнителен директор на Алианц Банк България АД
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Met Office: Екологичната борба засили ураганите в САЩ
Британски климатолози от института за изследване на климата Met Office установиха парадоксална на пръв поглед зависимост: намаляването на техногенната замърсеност на въздушните маси над Северния Атлантик след затягането на екологичното законодателство в Европа и Северна Америка е довело до усилване на активността на ураганите в САЩ. Изследването на института Met Office ще повлияе на политиката на най-големите застрахователи на САЩ, прогнозира Financial Times. То може да промени един от ключовите параметри за прогнозиране на модела на обема на щетите от урагани, както и да повлияе на изчисляването на тяхната честота.
Учените изучават Северно-Атлантическата осцилация (САО) дълговременни автоколебания на температурната повърхност в северната част на океана за период от няколко десетилетия. Когато океанът е по-топъл, по крайбрежието на Северна Америка има повече урагани, а в Африка повече дъждове, когато водата е по-студена, има по-малко урагани. От 1995 година се наблюдава „топла фаза”.
До огласяването на изследването на Met Office се считаше, че осцилацията се обяснява с цикли, базиращи се на естествени причини, но британските учени са успели да докажат, че това не отговаря на истината, и са намерили друга причинно-следствена връзка.
„Ние успяхме да установим, че изменението на температурата не само не представлява автономно колебание в неговата чиста форма, но и е предизвикано от замърсяването на въздуха и вулканичната активност”, твърдят експертите. Множеството природни катастрофи, като Голямото засушаване от 1970 г. и 1980 г. в Африка например, не трябва да се обясняват само с естествени причини, твърди един от изследователите Бен Бус.
Пикът на антропогенното замърсяване на въздуха над Атлантика през 1970 г. и 1980 г. е предизвикал охлаждане на океана заради по-плътната облачност и съответно отслабване на ураганите, но, от друга страна, е довело до суша в Африка. Точно обратният процес се наблюдава през 1990 г., сочат специалистите. Борбата със замърсяването е довела до намаляване на облачността и нагряване на водните маси, водещо до увеличаване на ураганната активност по бреговете на САЩ, пишат авторите на изследването. Те посочват , че в Африка климатът е станал по-влажен.
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 "Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 |