Битката за задължителното автозастраховане в Китай започва

17.05.2012
Битката за задължителното автозастраховане в Китай започва

 

 

50 млрд. долара годишно е пазарът на „Гражданска отговорност” за МПС в тази страна

 

Надеждата за свалянето на забраната за работа на чуждестранните застрахователни компании в Китай в областта на задължителното автозастраховане подтикна много застрахователи, включително  American International Group Inc (AIG) и немската Allianz SE (ALV), да започнат борба за пазара на автозастраховките в Китай, оборотът на които през 2011 година бе 50 млрд. долара, съобщава агенция Bloomberg.

 

Chartis China

 

„Ние с нетърпение очакваме възможността да излезем на пазара на задължителните автозастраховки в Китай. Това е много голям пазар, който ще ни позволи да разширим гамата от предлагани услуги“, заяви Кевин Голдинг (Kevin Goulding), президент на застрахователната компания Chartis China, дъщерно дружество на AIG.

 

Allianz SE

 

В същото време печалбата от застрахователните премии в областта на автозастраховането в Китай на Allianz SE за 2011 година е била 6,7 милиона долара. По думите на генералния директор на китайското подразделение на Allianz Петер Нестман (Peter Nestmann) разрешението за продажба на полици по задължително автозастраховане ще укрепи позициите на компаниите на застрахователния пазар в Китай. При това компанията планира да се ориентира повече към автомобили премиум-клас като Mercedes-Benz и BMW.

„Ингосстрах”

 

Руският застрахователен бизнес също се надява на по-пълна интеграция в растящата китайска икономика. Това заявиха пък руските компании, участници в Азиатско-тихоокеански застрахователен форум, след завръщането си в Русия. Форумът се проведе в края на февруари в Пекин.

„Застраховането в Китай се подчинява на доста по-различни правила, отколкото в Русия. За разлика от американския модел, който може директно да се приложи у нас, китайският е съвсем друг. Затова е важно да се обмисли добре начинът, по който руски компании биха могли да предлагат своите застрахователни продукти там“, това заяви представител на „Ингосстрах”, единствената руска компания, която към момента осъществява дейност в Китай.  

 

В ранния стадий

 

на развитието на автозастраховането в Китай правителството на страната се стремеше да предпази китайските застрахователни компании от конкуренцията на чуждестранните корпорации. Във връзка с това до ден днешен чуждестранните застрахователи имат право да продават в Китай само полици по доброволно автозастраховане. Днес тези правила могат да бъдат изменени и на чуждестранните компании ще бъде разрешено да продават и полици по задължителното автозастраховане.

Интересът на чуждестранните компании към китайския автомобилен пазар не е случаен. Ежедневно в Китай се продават до 40 хиляди автомобила, което прави страната

 

най-големият в света

 

автомобилен пазар. Въпреки това този пазарен сегмент е далеч от насищане. Държавата е принудена да ограничава броя на автомобилите по пътищата чрез административни мерки, които на всеки европеец биха се сторили буквално абсурдни. Например в четните дни по пътищата на Китай имат право да се движат само автомобили, чиито номера завършват на четно число, а в нечетни дни могат да се движат безнаказано по улиците на Китай само автомобили, чиито номера завършват на нечетно число. Самите номера се разиграват на лотария, покриваща потребностите от номера само на 10 процента. Навярно заради това, че номерата трудно са получени, китайските водачи карат изключително внимателно, защото за сериозни нарушения на правилата за движение по пътищата наказанието е отнемане на номера.

 

Автозастраховането

 

Делът на автозастраховането в Китай в момента е 70% от общото застраховане в страната. По данни на Комисията по застрахователно регулиране в Китай през миналата година застрахователните премии по задължително автозастраховане в страната са били 50 млрд. долара от общо 75,8 млрд. долара, генерирани в общото застраховане.

В сравнение с развитите застрахователни пазари количеството на застрахователните компании в Китай е около пет пъти по-малко, при това делът на държавното участие в организациите е много голям, коментират експертите.

„Тарифата по „Каско“ са в пъти по-ниски, въпреки че броят на автомобилите е в пъти по- голям в сравнение с руския пазар“, изтъкват анализаторите на „Ингосстрах“.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки