Изпълнителен Вицепрезидент на "Алианц България Холдинг" АД и Главен оперативен директор . Изпълнителен директор на ЗАД "Алианц България"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Руският застрахователен пазар става по-привлекателен за чужд капитал
Не достигат актюери и презастрахователи
Застрахователният пазар в Русия отново става привлекателен за чуждестранните инвеститори. Това заяви Любов Тарнополская, управител за Русия на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), по време на семинар, организиран в началото на месеца от Руския съюз на застрахователите (Всероссийском союзом страховщиков (ВСС) и ЕБВР в Москва.
Тя отбеляза ръста на търсенето на застрахователни услуги, увеличението на доходността по застрахователните операции, а също и съживяването на интереса към застрахователния сектор в Русия от страна на чуждестранните инвеститори, за което косвено потвърждава скорошната сделка за влизането на американски капитал в застрахователното дружество „КИТ-Финанс”. Отбелязана бе привлекателността на руския застрахователен пазар от гледна точка на неговия мащаб, както и съществения потенциал за ръст на премийния приход както в общото застраховане, така и в сегмента застраховки „Живот”. Привлекателна за инвеститорите според анализатора е „растящата откритост за чуждестранните инвеститори”, както и недостатъчното проникване на чуждестранния капитал в този сегмент на финансовия пазар в Русия.
Тарнополская отбеляза и някои проблеми на руския застрахователен пазар, сред които неудовлетворителни практики на корпоративното управление, непрозрачната структура на собствеността, недостигът на квалифицирани специалисти, в това число актюери и презастрахователи. Представителят на банката смята, че най-тежките пречки за чуждестранните инвеститори са мошеничеството и бюрокрацията.
Тарнополская припомни на семинара, че ЕБВР е инвеститор в редица застрахователни проекти в рамките на Русия. Банката участва в капитала на „Ренессанс Страхование” (с инвестиции в размер на 60 млн. долара), в компанията Intouch (26,5 млн евро) и „РЕСО-Гарантия” (150 млн. долара).
Тя отбеляза, че като правило тази международна организация придобива миноритарен пакет от 10% до 35%, като инвестиционният обем варира между 1 млн. евро до 200 млн. евро.
При избора на партньор се отчита неговата репутация, финансовата устойчивост, ориентацията в реалния сектор, ясната стратегия и нивото на мениджмънта. Решението се приема от компетентните органи на ЕБВР в продължение на три месеца. Като правило в структурата на договора се разписва срокът, в който организацията ще излезе от проекта, като в част от договора се вписва възможността за обратно изкупуване на придобития пакет от мажоритарния акционер. Срокът варира от 7 до 10 години.
По данни на представителя на ЕБВР, обемът на финансиране за руските финансови компании през 2011 година е бил в размер на 2,4 млрд евро, а обемът на инвестициите в небанковия сектор е бил 567,1 млн. евро.
В Украйна и в Казахстан банката присъства с две компании с обем на инвестициите 10 млн. евро. В Югоизточна Европа и Турция общият обем на инвестициите е 6 млн. евро с присъствие в три застрахователни компании.
В 10-те държави на Евросъюза инвестициите на ЕБВР в капитала на застрахователите като цяло достигат 214 млн. евро.
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 "Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006 |