"ГРАВЕ България Животозастраховане ЕАД"
Председател на Надзорния съвет,
Подготвят се законодателни текстове за въвеждане на задължителна минимална застраховка на земеделската продукция срещу поражения от градушки, съобщи при посещението си в Стара Загора земеделският министър Мирослав Найденов. Министърът присъства на откриването на третото издание на изложението за земеделска и селскостопанска техника БАТА АГРО 2012. Идеята бе лансирана още миналата година, но за целта е необходим консенсус и затова се водят разговори с експерти и браншови организации, допълни министър Найденов.
Застраховката ще е минимална - например 50 ст. на декар, за да е по силите на земеделските производители. Тя ще се изисква от всички, които имат право на финансово подпомагане, заяви през февруари министърът. Тридесет милиона декара в страната подлежат на подпомагане, ако тази площ бъде застрахована с 50 ст. на декар, ще имаме фонд от 15 млн. лв., коментира Найденов. При разработката на новата застраховка ще се ползва опитът на други страни от ЕС.
При един бизнес като земеделието, който е пряко зависим от природните условия, застраховането има огромна роля. В развитите страни всички са наясно с това, но българският фермер за съжаление все още не е убеден в ползите от него, а и остава твърде скептичен, че ще бъде измамен от застрахователите. Например едно наводнение може да мине просто за обилен валеж в оценките на компаниите, а полицата да не покрива такова застрахователно събитие. Това е неприятно, защото, когато има 100% щета, хората са длъжни да възстановят и европейската субсидия, която са получили по програмата. Ако не получат и застрахователната си премия, разходът е непосилен, твърдят фермерите. Рисковете наводнение и проливен дъжд са покрити по полицата рискове, оборват ги застрахователите. Друга причина е и високата цена на услугата. Не е за пренебрегване и фактът, че има райони, които застрахователите трудно се съгласяват да застраховат, тъй като знаят, че там неминуемо ще настъпи събитие. И все пак през последните години земеделските производители започнаха да осъзнават, че от застраховането има полза.
Факт е, че при договори в земеделието често се стига до т.нар. подзастраховане - сключване на полица за по-малка сума, отколкото е действителната стойност на продукцията. Така производителите получават по-малко пари, отколкото са загубите им, и това води до отдръпването им от застрахователни услуги. Щом си решил да ставаш фермер и да гледаш животни или зеленчуци, бъди така добър и си застраховай продукцията по пазарни цени. Така ще знаеш, че когато стане нещо и застрахователят ти плати, ще можеш да си покриеш разходите, съветват застрахователите.
Гергана Иванова
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, "Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 "Динамика на застрахователния пазар в Бьлгария"
Доц.д-р Диана Иванова, 2000 |