Заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“– член на КФН
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Застрахователи не подкрепят задължителни имуществени полици
Само 10 от 20-те общозастрахователни компании в България са подали информация за заведени щети от земетресението на 22 май т.г. с епицентър в град Перник.
Броят на щетите е 3100 на обща стойност около 5 000 000 лв. По груби сметки може би общо за това събитие щетите ще са 5–6 хиляди броя на обща стойност около 10 000 000 лева – стана ясно на проведената среща с журналисти и председателите на комисии в Асоциацията на българските застрахователи на 11 юни т.г. в столичната Агенция „София прес“.
Присъстваха Данчо Данчев, председател на УС на АБЗ; Николай Генчев, председател на Финансово-икономическата комисия в АБЗ; Коста Чолаков, председател на Комисията по имуществено застраховане в АБЗ; Константин Велев, председател на Юридическата комисия в АБЗ.
Позицията, която асоциацията заема, е, че всеки гражданин би трябвало самостоятелно да преценява как и до каква степен ще се грижи за собствения си имот, а задължителното застраховане на катастрофичните рискове би довело до премахване на стимулите за вземане на превантивни мерки. От друга страна, задължителното застраховане на имотите за катастрофични рискове е мярка за повишаване на обхвата по тези застраховки. В момента само около 8 на сто от имотите имат такива застраховки, а средното обезщетение по имуществените полици е около 1500 лева. В напредналите държави проникването по тази застраховка е 92 процента.
Според представителите на застрахователния бизнес става дума за изключително сложна материя при създаването на законова уредба за застраховане на катастрофични рискове и трябва да се избере модел, който е приемлив за България, като подробно се проучи чуждият опит.
До момента все още няма никакви разговори между застрахователите и държавните органи по отношение на идеята за създаването на национален застрахователен пул „Земетресение“. Експертите твърдят, че липсва каквато и да било обща концепция или разписан проект, който да бъде дискутиран.
Илеана Стоянова
"Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 "Строители на съвременното българско застраховане"
Петър Андасаров, 2007 |