Solvency II – проблемите се роят,вместо да се решават

02.07.2012
 

Solvency II – проблемите се роят,вместо да се решават

 

Наскоро проведено изследване относно очаквания ефект от въвеждането на Solvency II, проведено сред европейските застрахователи, показа, че проблемите и въпросителните около новата директива засега само се роят и са далеч от разрешаване.

Обхващайки режима за капиталова адекватност за европейския застрахователен сектор, "Платежоспособност II" има за цел да установи нови капиталови изисквания и стандарти за управление на риска, които ще заменят настоящите изисквания за платежоспособност. Това е ефектът, който се очаква от създателите на новите правила, когато те влязат в сила през януари 2014 година.  Налице е разбираема тенденция от страна на регулаторните органи да се съсредоточат повече върху защита от споделяне на риска. Според експертите обществеността иска застрахователите да отговарят на три ключови роли за обществото: да ги застраховат срещу специфични рискове, да подсигуряват корпорациите с ефективен механизъм за прехвърляне на риска и да бъдат източник на капитал.

 

Скок на цените

 

Почти три четвърти от участниците в проучването, проведено от Economist Intelligence Unit и е спонсорирано от BNY Mellon, 73 процента, считат, че разходите на застрахователите за привеждане на работата им в съответствие с новите изисквания ще бъдат прехвърлени върху цените на полиците.

"Платежоспособност II" е проектиран да осигури по-добра защита за титулярите на полици, но повдига важни въпроси за степента, в която потребители и предприятия в крайна сметка ще плащат за тези нови регламенти – директно чрез по-високи разходи или непряко чрез по-малко обхватни  откъм покриване на риска продукти.

 

Прекомерна предпазливост

 

По-голямата част от анкетираните се обявяват за преразглеждане на регламента за застраховките в ЕС и признават важността на сектора за обществото.

86% от респондентите смятат, че индустрията е длъжна да има положителен принос към обществото. Въпреки че браншът проявява разбиране, че нещо трябва да се промени за подобряване на настоящата ситуация и че при хармонизирането трябва да се подхожда индивидуално, то предложеният режим на регламента се разглежда като твърде предпазлив.

 

Недостатъчна капитализация

 

Междувременно изискванията на новия режим заплашват да нарушат функционирането на една от  ключовите роли на застраховането. Инвеститорите в капиталовите пазари биват тласкани към „безопасни“ активи,  далеч от акции.

Само 16% от отговорилите са съгласни, че при в законодателството е постигнат търсеният точен баланс. Застрахователите и другите финансови институции са критични към "Платежоспособност II". 55% от тях вярват, че директивата е „прекалена“. При нефинансовите компании този процент е 39%. По-малко от един на пет анкетирани застрахователи (18%) вярват, че повечето компании от този сектор са недостатъчно капитализирани.

 

Порой от консолидации

 

Един от основните изводи, който се налага от авторите на изследването, е, че "Платежоспособност II" може да  създаде среда на изкуствен натиск между застрахователите - само 16%  не очакват съществено влияние на "Платежоспособност II". Повече от половината (54%) вярват, че натискът на новия режим ще доведе до  порой на консолидации.

 

Българските компании

 

сякаш изчакват, за да видят как ще се развият плановете на Европейската икономическа общност относно въвеждането на новата директива „Платежоспособност II“. Не се бърза нито с прекомерни дискусии, нито с подготовката за въвеждането на новите правила. Според експертите това се дължи преди всичко на факта, че възможностите на България да влияе на решенията на Европейския съюз и неговите законодателни органи са твърде ограничени. Именно затова  единственото, което българската застрахователна общност би могла да предприеме в тази ситуация, е да се подготвя за въвеждането на директивата преди всичко, като следи процесите, които протичат в ЕС. Предвид факта, че все още не е ясно кога точно ще стартират новите правила и дали няма да се отложат отново, българските експерти и практици все още не бързат с подготовката на българския пазар за работа в условията на новата регулаторна среда, въпреки че компаниите, които са дъщерни на големи международни корпорации, на практика вече работят по начин, който до голяма степен отразява новите правила, заложени в „Платежоспособност  II“, които не са влезли в сила нито на европейско, нито на национално ниво и най-вероятно няма да влязат в сила и след изтичането на поредния поставен срок.

Галина Маринова




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки