Представяне на Комисията по автомобилно застраховане към Асоциацията на българските застрахователи

17.07.2012
Представяне на Комисията по автомобилно застраховане към Асоциацията на българските застрахователи

Да припомним, че функционалните комисии към АБЗ са общо 6 на брой и са изградени в съответствие с Устава на сдружението като специализирани структури. Те са създадени, за да работят за постигане на набелязаните от организацията цели в дадена област от дейността на асоциацията. С осъществяваната от тях дейност  на практика се решават определените от бизнеса важни задачи.

 

Комисията по автомобилно застраховане (КАЗ) в продължение на няколко години се председателства от  Данчо Данчев, председател на УС на АБЗ.

Основно дейността на комисията е насочена към решаването на поставените от членовете на АБЗ въпроси, произтичащи от дейността на дружествата по автомобилно застраховане.

 

За осъществяване на дейността си Комисията по автомобилно застраховане годишно приема програма, формирана от значими за изпълнение задачи. Инициират се предложения за промяна на  някои нормативни актове в застраховането, както и за провеждане на срещи и форуми под формата на дискусия  по актуални теми в сферата на автомобилното застраховане.

Предвид  високия дял, който  заема в структурата на застрахователния пазар именно автомобилното застраховане, многобройни за решаване са важни въпроси в тази сфера, въпроси, с които се справя тази комисия в АБЗ.

 

Актив в дейността на КАЗ бе един амбициозен проект, реализиран през 2011 година и осъществен благодарение на голямата ангажираност от страна на членовете на КАЗ и на изградената работна група към комисията. Това е проектът на Единна информационна система за издаване на електрони полици (ЕИСОУКР).  По начина на изпълнение и значимост внедреният проект бе оценен с два международни приза.

 

В началото на тази година е приета Стратегия за дейността на КАЗ, в която са включени приоритетни за разглеждане въпроси от автомобилното застраховане на задачи, които ще бъдат реализирани през следващите няколко години. Какво по-конкретно представлява този проект?

 

·        Заложено е  разглеждане и  изготвяне на значим проект, какъвто е  Системата “бонус-малус”.  Предвидено е през 2012 г. проектът да бъде предложен на застрахователните дружества-членове за съгласуване.

С оглед на изграждането на системата комисията е приела да бъде извършено предварително проучване на установените практики  и възприетите модели в други страни, като Румъния и Холандия. Член на комисията е ангажиран с предварителното  изследване на моделите, предоставени от дружествата-членове. КАЗ ще обсъди и предложи на компаниите най-подходящия и доближаващ се до българските условия модел. Възприетият “подходящ” модел ще бъде проверен с актюерски методи на база на предоставената от КФН пазарна статистика за щетите по застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите.

 

·        Комисията е приела да обсъди и изготви предложения за изменение и допълнение на ЗИД на Кодекса за застраховането, които след съгласуване и одобрение от дружествата-членове АБЗ да предостави на КФН за внасяне в Народното събрание в средата на 2012 година.

 

·        Задача на комисията е да изготви предложения по разработването на Методика за  уреждане на регресните претенции между застрахователните дружества по автомобилно застраховане съгл. Наредба №24/2006 година. Към момента е възложено на член на КАЗ подготвянето на предложение за разработване на проект на Методика за доброволното уреждане на регресните претенции въз основа на постъпилите в АБЗ конкретни предложения от компаниите.

 

 

 Състав на Комисията по автомобилно застраховане към АБЗ

 

Председател на комисията

 

Данчо Данчев - ЗАД „ВИКТОРИЯ”

 

e роден на 21.11. 1971 г. в Ловеч.

Завършва математическата гимназия в град Ловеч, а през 1994 г.-
Стопанска академия „Димитър А. Ценов” в Свищов специалността „Счетоводство и контрол“ , магистърска степен.

През 1999 г. взима квалификационен курс към Австрийската търговска палата по бизнес и мениджмънт.
Започва работа в застрахователния бранш през 1995 г.  като специалист в тогавашната ЗПК „България“, Ловеч. През 1998 г. вече е директор на клон на ДЗИ в същия град.
От 2000 г. до месец май 2001 г. последователно е член на Борда на директорите и заместник-директор на ЗАД „ДЗИ- Общо застраховане“; член на Надзорния съвет на ЗАД „Армеец“; член на Надзорния съвет на „ДЗИ- Лизинг“; член на Борда на директорите на „ДЗИ- Консулт“; член на Борда на директорите на „ДЗИ – Инвест“.

През 2001 г. става член на Борда на директорите и изпълнителен директор на „ДЗИ – ОЗ“.

От декември 2002 г. е председател на Управителния съвет и
изпълнителен директор на ЗАД „ВИКТОРИЯ”.
Председател е на Управителния съвет на Асоциацията
на българските застрахователи.

 

 

Членове

 

Юри Копач  - ЗАД "ВИКТОРИЯ"

 

Роден е в град Бургас,  където завършва основното и средното си образование.

Завършва висше образование във ВИИ „Карл Маркс“,  София, със специалност „Икономика“.

Работил е като  заместник-кмет на Община Бургас .

Впоследствие заема длъжността началник на Областния център по цените в град Бургас.

Бил е член на ръководството на Клуба на културните дейци и същевременно и вицепрезидент на ОФК "Черноморец".

От 1997 г.  става управител на  ЗАД „ДЗИ - Бургас“ .

През  2000 г.  става директор на Дирекция "Автомобилно застраховане" в Централното управление и член на Съвета на директорите на ЗАД „ДЗИ  - Общо застраховане".

От 2002 г. е директор на Дирекция "Автомобилно застраховане" и член на Съвета на директорите на ЗАД "ВИКТОРИЯ".

От 2010 г. е член Управителния съвет на българския Гаранционен фонд.

 

 

Стефана Славова – ЗАД „Алианц България“

 

завършва  УНСС, специалност „Финанси” (1997 год.).

Магистър по застраховане и риск мениджмънт – MIB School of Management – гр.Триест, Италия.

Работи от 1997 год. в Управление „Автомобилно застраховане” на  ЗАД „Алианц България”, като последователно е застраховател, началник-отдел „Застраховане“, заместник-директор на Дирекция  „Застраховане и методология”, заместник-директор на Дирекция „Автомобилно застраховане”, а от 2007 г. е заместник изпълнителен директор на компанията.

През  2005год. работи по проект  в Дирекция „Автомобилно и морско застраховане” –Allianz  Lloyd Adriatico S.p.A.  – Триест, Италия.

Разработвала е и е участвала в множество проeкти, курсове, лекции и семинари в Мюнхен, Германия, Триест, Италия, и Лондон. Във Великобритания - Fleet Management, както и проекти за управление на международни застрахователни програми, презастраховане, управление на проекти и др.

 

 

Дияна Стойнова – „ ДЗИ - Общо застраховане” ЕАД

 

получава магистърска степен по „Застраховане” към Стопанска академия „Д.А.Ценов“  в  град Свищов.  Тя е и магистър по „Компютърни системи и управление“  от Технически университет в град  София

Има  специализации по застраховане към Swiss Re.

От 1993 г. до 2004 г. последователно е била експерт по „Общо застраховане и презастраховане”; ръководител на отдел „Карго и морски застраховки”; началник- отдел „Продажби София”; директор на Дирекция „Застраховане” и мениджър в тогавашната ЗК „ОРЕЛ” АД.

 

От 2004 до момента  тя е началник  на отдел „Финансови рискове и отговорности”; директор на Дирекция  „Аквизиция автомобилно застраховане, финансови рискове и отговорности”; директор на Дирекция „Корпоративни клиенти и обществени поръчки”и мениджър в   „ДЗИ- Общо застраховане” ЕАД.

От 2010 г. до момента  е  и член на Управителния съвет на българския Гаранционен фонд.

 

Евгени Игнатов - ЗК  „Интерамерикан България” ЗЕАД

 

е роден на 19.01.1971 г. в София. Висшето си образование завършва през 1997 г. в Техническия университет в София.

Магистър е по „Технология, организация и управление на автомобилния транспорт”.

Трудовият си стаж започва през 1999 г. в ЗАД „ДЗИ-Общо застраховане” АД, клон София, като автомобилен експерт-оценител. За периода 2000 г. -2002 г. работи последователно като ръководител на сектор „Ликвидация”, главен експерт в „Аквизиция”, главен експерт в „Аквизиция и централизирана ликвидация „Зелена карта”, главен експерт в „Регресни претенции и централизирана ликвидация „Зелена карта” в Дирекция по „Автомобилно застраховане” в ДЗИ.

От месец ноември 2002 г. до май 2009 г. заема позицията  на директор в Дирекция „Автомобилно застраховане” в ЗАД „ДЗИ – Общо застраховане“.

От месец май 2009 г. до сега е мениджър на Дирекция „Обслужване на щети” в  „Интерамерикан България” ЗЕАД.

Признание за професионализма му е членството в УС на българския Гаранционен фонд (от 2005 до 2010 г. вкл.).

От  юни 2011 г. е член на Управителния съвет на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи.

 

 

Борис Велинов – ЗК „Дженерали Застраховане“ АД

 

 през 1993 г. завършва Технически университет в София , магистърска степен по специалността „Технология и организация на автомобилния транспорт“.

В застраховането е от 1994 г. и започва работа  в тогавашната ЗК „Европа“ като експерт и впоследствие главен експерт в областта на предлагане на застрахователни продукти и обучение на посредници.

Той е верен на една компания и това е ЗК „Дженерали Застраховане“ АД  (тогава ЗК „Орел“ АД) ,където започва работа още от 1995 г. и работи там и в момента. Първоначално се занимава с продажби на продукти, набиране и обучаване на посредници. Преминава и в сферата на застрахователните обезщетения като главен експерт и началник-отдел „Методология и контрол“ до 2000 г.; като директор на Дирекция „Автомобилно застраховане“ и управление на портфейла на компанията в тази сфера.

От 2000 г. до 2001 г. е директор на „Управление на продажбите – София“, а от 2003 г.  до 2009 г. вече е заместник-директор и впоследствие и директор на Дирекция  „Управление на продажбите и регионалните структури“. Към биографията си прибавя след 2009 г. и дейността по управление на подписваческите процедури като директор на „Продуктово развитие и подписвачески процедури – автомобилно застраховане“. До момента заема тази длъжност.

 

 

Георги Георгиев - ЗК „УНИКА“ АД

 

завършва специалността „Двигатели с вътрешно горене“ в Технически университет, град София, през 1992 г. и е инженер, магистър по специалността.

Работи последователно като експерт в Дирекция „Автомобилно застраховане“ в ЗК „МИК“ АД от 1992 г.

За периода 1994 г. - 1996 г. е ръководител на Направление „Надлимитни щети и регреси“ в същата компания, а от 1996 г. преминава в ЗД „Витоша“ АД тогава като експерт по автомобилно застраховане. Вече от 1998 г. до 2000 г. е заместник-директор на Дирекция „Автомобилно застраховане“.

Досега запазва длъжността си вече в новата компания  ЗК „УНИКА“ АД.

 

 

 

Пламен Шинов -  ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“

 

е завършил Техническия университет в София със специалност „Технология и организация на автомобилния транспорт“ , както и в УНСС, специалност „Застрахователен мениджмънт в общото застраховане“.

От септември 1993 г. до октомври 1996 г. работи в отдел „Автомобилно застраховане“ в застрахователен брокер „Зенит застраховане и презастраховане“

От 1996 г.-1999 г.  е член на екипа на ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“ в Дирекция „Ликвидация на щети“.

През 2003 г. кариерата му в компанията продължава на друго вече управленско ниво като мениджър на „Автомобилно застраховане“ в софийската агенция на ЗАД „Булстрад ВИГ“, в централния офис.

През 2008 г. става директор на Дирекция „Автомобилно застраховане“ в компанията, където е на този пост и в момента.

 

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки