Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
Заместник председател
Доверените сервизи вече ще имат категоризация, гарантираща качеството на услугата, по подобие на хотелиерския бранш. Вече са уточнени критериите, по които ще се извършва категоризация на авторепаратурните сервизи. Това съобщиха от учредената през март Национална асоциация на сервизите, извършващи авторепаратура (НАСИА) на пресконференция в „София прес“. Изяснени са и критериите за членство в браншовата организация, както и целите, които си поставя тя.
Ще се работи в посока на осъвременяване на нормативната рамка, регламентираща работата в този бранш. Предстои и стартиране на разговори със застрахователната индустрия, за да се договори „разумно нормиране и калкулиране на труда за авторепаратура“.
По думите на Атанас Генов, председател на НАСИА, браншът работи по Наредба № 24 от 1972 година.
„Автомобилите са нови, а ние продължаваме да ги приравняваме към ладите и москвичите, каза Генов.
Като позитивна крачка собствениците на автосервизи подчертаха, че през април 2011 година автобояджийството и автомонтьорството е било извадено от списъка на занаятите, но следващата крачка по думите на ръководството на браншовата организация е да се пристъпи към категоризация и стандартизация на авторепаратурната услуга.
„Ние сме само една част от авторепаратурната верига и искаме да улесним работата на застрахователите, да дадем на клиентите възможност за информиран избор, а и да съдействаме на добрите сервизи да се отличат на фона на конкурентите си“, подчерта председателят на НАСИА.
Според Емил Нотев, член на Управителния съвет на асоциацията, авторепаратурата е дейност със силен социален ефект, защото всяко семейство трябва да се грижи за поне един автомобил, а много малка част от хората знаят какво точно се случва с него, когато влезе за ремонт в сервиз. Това се отнася, както за движението на финансовите потоци, така и за чисто физическото движение на колата по време на ремонта от момента на приемане в сервиза до момента, в който клиентът получава автомобила си, подчерта Нотев.
Той обясни, че при производството на автомобила компаниите съсредоточават много творческа, финансова и управленска енергия, за да достигнат определено ниво на безопасност на автомобила, като има два основни елемента на тази безопасност – пасивна и активна. Какво се случва обаче със същите този автомобили след първия претърпян ремонт?
За да може автомобилът да притежава същата гаранция за безопасност, то авторепаратурата трябва да се извършва в сервизи, които да отговарят на изискванията на компаниите производители на автомобили.
Повече от 60 – 70 сервиза вече са членове на асоциацията, заявиха представителите на НАСИА.
Основната цел на новата браншова структура е да се изработят критерии, които да стандартизират условията на репаратурата. Те са 131 и всеки носи различен брой точки, като има критерии с по-голяма и с по-малка тежест, обясниха от асоциацията.
Реално категоризацията на сервизите ще стартира след м. октомври, когато е насрочено Общото събрание на новата браншова организация и критериите ще бъдат гласувани, за да станат официално легитимни.
ГАЛИНА МАРИНОВА
"Анализ на дейността на застрахователното дружество"
проф.д.ик.н Христо Драганов, проф.д.ик.н Марин Ней, 1999 "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 |