Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 27.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Цените в общото застраховане скачат
Въпреки това анализаторът Duncan Ellis, специалист в Marsh по отношение на цените и ценообразуването, твърди, че ценовата обстановка определено не може да бъде наречена класически „твърд пазар“.
Анализаторът от Marsh твърди, че „тази тенденция на покачване на цените се очаква да продължи и през оставащата част на 2012 година, тъй като застрахователите ще продължават да използват същите катастрофични модели и актюерски формули, за да определят цените и капацитетите си“.
Според Marsh при 61 процента от полиците се наблюдават повишаващи се нива на цените и през втората четвърт на годината, докато при 25 процента цените са се понижили. Четиринайсет процента са останали без промяна.
Marsh отбелязва, че застрахователите, които са повишили своите цени на полиците, едновременно с това са намалили лимитите си на отговорност или са променили условията на застраховките така, че да се намали рискът.
Въпреки че средните стойности на покачване на цените на полиците са скромни, Marsh отбелязва, че благодарение на реализираните загуби и на твърде големите рискове, на които са подложени инвестициите, покачването в някои случаи достига до 20 и повече процента. “Дори компании, които стоят стабилно на пазара в САЩ и не са претърпели загуби като цяло, са предприели покачване на цените между 10 и 20 процента.“
Ellis, обяснявайки какво точно означава анализа на ценовите нива за втората четвърт на годината на фона на пазара като цяло, казва, че днешната среда може да бъде определена като „пазар на преходните ценови нива“.
Последните доклади във връзка с определянето на цената на презастраховането на собствеността също отбелязват, че цените се увеличават.
Анализаторът казва, че в застрахователния свят цените все още ще продължават да се покачват. Разяснявайки възможните причини, Елис казва, че през 2011 г. нивата на ценовите промени са били отрицателни през първото тримесечие, леко положителни през второто тримесечие, а след това все по-положителни през третото и четвъртото тримесечие. През 2012 г. през първото тримесечие бяхме свидетели на ускорено покачване, но през второто тримесечие ръстът стана умерен, отбелязва специалистът.
Той очаква скоростта на подем да бъде умерена, като според него е възможно дори да се наблюдава задържане на цените до края на годината. Това обаче според него не означава омекване на застрахователния пазар в близко бъдеще, но би трябвало да даде „повод за размисъл" относно темповете за нарастване на цените.
Като цяло Елис заявява, че застрахователите са станали склонни да използват по-сложни методи с използване на аналитичен софтуер за оценка на рисковете, които поемат, а това им позволява да снижават ценовите рискове по различен начин. Съвременният застрахователен пазар в това отношение се различава драстично от този дори в сравнително близкото миналото. Въпреки че тези нови фактори няма да елиминират традиционния цикъл на ценообразуване, Елис твърди, че те могат да доведат до намаляване на пиковете и спадовете на ценовите нива.
"Усъвършенстване на управлението на инвестициите в застрахова"
Д-р Росен Тодоров, 2004 "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, "Презастраховане"
Христо Драганов, 2001 |