Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Технически директор
„Уважаеми клиенти, в случай че сте получили електронно писмо, в което ви информират за необходимост да потвърдите предоставени от вас лични данни, като последвате препратка/ линк в писмото, с цел да се избегне блокиране на ваш профил/сметка в ING, моля да имате предвид, че такова писмо не е изпращано от ING и НЕ ТРЯБВА да проследявате препратката в писмото. Моля, не проследявайте линка и в никакъв случай не въвеждайте потребителско име и парола.“ Това съобщение публикуваха от ING на интернет страницата си.
Фишинг атаките са най-разпространената форма на интернет измама. С тях киберизмамниците целят да подмамят интернет потребителите да предоставят важна лична информация (кражба на идентичност) - най-често това са данни по кредитни карти и кодове за достъп до банкови сметки. Една от най-често срещаната форма на провеждане на атаката е чрез фишинг имейл. Измамниците изпращат имейл съобщение, което претендира, че идва от легитимна компания. Най-често те създават и фалшив сайт, който е почти напълно идентично копие на оригиналния сайт на компанията.
Получателите на този имейл са помолени да отворят даден хиперлинк (връзка), който отваря фалшивия уебсайт. След това от потърпевшите се иска да въведат лична информация (номера на кредитни карти, пароли и т.н.). Въведената във фалшивия сайт информация се запазва и измамниците могат да я използват.
Подобни имейли се изпращат на голям брой потребители, като измамниците се надяват да подлъжат поне малка част от получателите. Голяма е вероятността получателят дори да не е клиент на избраната от престъпниците институция. Въпреки това те се надяват, че поне малък брой хора ще имат сметки в нея и няма да са запознати с подобни измами. „ЗП“
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов
Марин Нейков, 2000 |