Има ли застраховки срещу тероризъм?

30.08.2012
 

Има ли застраховки срещу 
тероризъм?

След кървавия терористичен акт на 18 юли т. г. на летище "Сарафово",   Бургас , при който загинаха петима израелски туристи, шофьорът на нападнатия автобус – българин, и предполагаемият атентатор, а ранените бяха 35 израелски граждани, стана ясно, че вече и България е в списъка на международната терористична мрежа. Така при реално случващото се у нас естествен е  въпросът кой ще плати някакви обезщетения, ако, не дай Боже, ни сполети по- голяма трагедия. Никога не може със сигурност да се предвиди кои места са обект на терористична заплаха, но безспорно предпочитани са летищата, самолетите, гарите, влаковите композиции, корабите, метрото, градският транспорт.

За съжаление при запитване от страна на в. „Застраховател прес“ , отправено в писмен вид лично да министъра на транспорта, от Министерство на транспорта отговориха, че става дума за различни юридически лица, а също така и за конфиденциалност на търговските споразумения със застрахователите.

От страна на застрахователния бизнес също получихме отказ да коментират своите договорености със съответните обекти поради същите мотиви.

През последните години станахме свидетели на  значителен брой широкомащабни бедствия по целия свят. Някои бяха причинени от хората, като тези с международен характер – като терористичните атаки на 11 септември 2001 г. в САЩ и 11 март 2004 г. в Мадрид – а други - причинени случайно - като експлозията, разтърсила завода AZF (Azote de France) в покрайнините на Тулуза през 2001 г.

Проучване, което прави през 2012 г.  застрахователната компания ACE, цитирано от медиите, показва, че една трета от европейските компании нямат застраховка срещу такива рискове.

 

Едва седем на сто от корпоративния сектор имат пълна застраховка срещу тероризъм, а 34 на сто нямат никаква. В някои страни като Франция клаузата за тероризъм е задължителна като част от имуществената полица и затова не се продава отделно.

Най- слабо защитени от риска „тероризъм” са секторите на здравеопазването и търговията на дребно. Над половината компании смятат, че са донякъде или абсолютно неподготвени да се справят с терористични атаки. 46% обаче имат организация за управление при кризи. 51 на сто разчитат на застрахователя си да даде информация как да тушират подобни рискове.

След атентатите в САЩ от 11 септември 2001 година беше създаден Законът за подкрепа на застрахователите при терористичен акт (Terrorism Risk Insurance Act (TRIA). Той беше ограничен във времето, но с решения на Американския конгрес на няколко пъти беше удължаван и все още действа.

Търсенето на застраховки срещу терористични актове в САЩ периодично набира скорост, сочи проучване на пазара, направено от брокерската компания Marsh.

Проучването е обхванало 600 дружества от застрахователния бранш.

Над 44% от американските компании са се застраховали за покриване на щети от евентуални терористични атаки.

Това е най-високата стойност от 2002 година насам, когато правителството прие закона.

В Германия 16 водещи немски компании от сектора, включително гиганти като Allianz и Munich Re, създадоха пула Extremus Versicherungs с аналогична дейност на американския Equitime.

Във Великобритания действа Pool Re. В Испания фондът Consortio de Compensation de Seguros пое основната тежест по обезщетяването на пострадалите при взривовете от 11 март 2004 година.

В последните години застрахователните компании у нас също започнаха да предлагат защита срещу терористични действия.

 

Застраховане срещу тероризъм съществува в световната практика от 1993 г. когато във Великобритания след терористичен акт на ИРА правителството приема държавна политика , която да гарантира сигурността на компаниите и населението. Тази услуга става популярна след 11 септември 2001 г.

Във Великобритания туристическата застрахователна компания InsureandGo е въвела за клиентите си нова услуга – покриване на разходите, свързани с последствията от тероризъм. В тази услуга са включени медицинските разходи, компенсацията при загуба на лични вещи, както и забавянето на транспорта в случай на терористичен акт.

Необходимостта от подобна застраховка се появи след атентатите в Лондон, Египет и на остров Бали, след като застрахователните компании са били подложени на остри критики, че не са предвидили компенсации за разходите в случай на атентат.

 Някои компании изключват атентатите от своите застраховки,  а други все още обмислят възможността за изплащане поне на медицинските разходи на жертвите на атентати.

От 1 май 2008 г. в Белгия болшинството от сключваните застрахователни договори  задължително осигуряват изплащане на определена сума в случай на терористичен акт, в който застрахованият е получил нараняване, загуба на имущество и други. Нововъведението е регламентирано от промяна в белгийското законодателство. То обхваща осем вида застрахователни договори, включително застраховки “Живот”, здравно, имуществено и автомобилно застраховане.

Разходите за покриване на последствия от подобни събития ще покрива държавата, която вече е сключила със застрахователните компании съответните договори и е отделила 1 млн. евро за компенсации при евентуално изплащане на обезщетения при настъпване на застрахователно събитие, свързано с тероризъм.

 

 Илеана Стоянова




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки