Председател на Съвета на директорите и Изпълнителен директор
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 26.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Застрахователите увеличават персонала си, други сектори правят съкращения
Българските работодатели очакват муден темп на наемане през първото тримесечие на 2013 г., отчитайки отрицателен коефициент на заетост от началото на проучването на българския пазар. Негативната прогноза е индикатор за това, че процентът работодатели, които са склонни да съкращават, е по-висок от процента на работодателите, които имат планове за наемане. Това сочи обзорно изследване на Manpower за заетостта през първото тримесечие на 2013 г. От общо 750 работодатели, които са взели участие в проучването, 13% посочват, че възнамеряват да наемат служители през периода януари-март в сравнение със 17%, които планират, да съкращават персонал. Също както и в предишното тримесечие, работодателите в сектора финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти отчитат най-силни планове за наемане. Коефициентът на заетост в сектора отбелязва спад от 6 процентни пункта в сравнение с предходното тримесечие и остава непроменен на годишна база.
Работодателите и в петте анкетирани региона на страната споделят негативни намерения за наемане през първото тримесечие на 2013 година. Работодателите в София и Пловдив са с най-малко песимистични планове, отчитайки коефициент на заетост от -1%. Работодателите от региона на Русе и Бургас са най-песимистично настроени що се отнася до очаквания за наемане през първото тримесечие на следващата година с коефициенти съответно от -12% и -10%.
Работодатели от шест, от общо десетте анкетирани сектора, отчитат негативни намерения за наемане през следващото тримесечие, като в сравнение с последните три месеца на 2012 г. коефициентите намаляват във всичките десет индустриални сектора. Стойностите спадат в осем от десетте сектора и на годишна база.
Най-силни са намеренията за наемане в секторите финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти (+12%) и в търговия на едро и дребно (+4%).
“Както всички знаем, отслабващият пазар на труда не е само икономически проблем. Той е последица от настъпването на една нова реалност, където търсените качества, професионалните изисквания и случващите се бизнес процеси са в състояние на преход. Това, на което ставаме свидетели в момента, е един глобален недостиг на таланти и разминаване в търсените и предлаганите умения. Концепцията на Manpower за така наречената Човешка ера е подход, който се стреми да подсили процеса на синхронизация между бизнес стратегиите и стратегиите за управление на таланта, за да се постигне дългосрочен стабилен ръст, коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия.