Председател на КФН
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 26.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Опцията за застраховка на дебитната карта все още непопулярна
Едва 14 на сто от потребителите са застраховали дебитните си карти, а услугата е все още екзотична. Това показва проучване на HYPERLINK "http://www.MoitePari.bg" www.MoitePari.bg, проведено през януари тази година. От сайта са попитали абонатите си как използват своята дебитна карта. В анкетата са участвали 1070 души. Въпреки че дебитната карта е най-масово използваният банков продукт, потребителите не знаят основни параметри по нея като лихви, такси, застраховки и други, показва още проучването.
Месечната такса за застраховката на дебитна карта или разплащателна сметка е около 2 лв. Застраховката покрива кражба и последващото неправомерно използване на дебитната карта. Издаването на новите документи също се покрива, ако тази карта бъде сканирана и след това се правят неправомерни опити за теглене до 800 лв. на банкомат и до 1000 на ПОС терминал. В рамките на година до 2500 лв.
В повечето случаи пазаруването с плащане на ПОС терминал с дебитната карта е с ниски такси или без такива, но въпреки това все още потребителите предимно теглят пари от банкомат, при това на банката, издател на картата. Слабо застъпена е употребата на специално предназначените за пазаруване в интернет, т. нар. „виртуални карти”, като само 2.71% от анкетираните притежават такава карта. Ползващите карти за безконтактни плащания са 2.33% от анкетираните.
Регистрация за СМС уведомления за всяка транзакция имат 38% от теглещите суми на банкомат, показва още допитването. Хората, които не се възползват от тази услуга, обикновено теглят суми в рамките на 50 до 100 лв., а повечето от анкетираните предпочитат да теглят суми между 300 - 400 лв. или 100 - 200 лв. в рамките на 2 до 5 транзакции месечно. Данните от анкетата показват още, че 32% от включилите се в проучването нямат представа, че сметките им се олихвяват, а 45% не знаят с каква лихва. В същото време 27% от хората не знаят дали дължат такса за поддръжка за сметката си. Таксите за теглене на пари в брой от банкомат на банка, издател на картата, или друг също не са известни на потребителите.