Обхватът на застрахованите домакинства в България е 7%

03.04.2013
Обхватът на застрахованите домакинства в България е 7%

 

Обхватът на застрахованите домакинства в Централна и Източна Европа варира от 7% в България до 72% в Унгария; Цените варират също така

 

Когато става въпрос за застраховка „Домашно имущество” има големи разлики в държавите от Централна и Източна Европа. Средните цени на този тип застраховка варират от 30 евро в България до над 167 евро в Словения.  Обхвата на застраховката, също варира, докато в Унгария три четвърти от хората имат полица за дома си, само 7% от хората в България имат такава. Застрахователните суми също се различават в целия регион, като например Словенците са най-амбициозни по отношение на това и застраховат своите домакинства за над 150 хил. евро, докато в Хърватия средната застрахователна сума е по-близо до 32 хил., а в България тя е "само" 23,5 хил. евро. Информацията идва от най-новото  проучване на Generali PPF Holding (GPH) сред неговите застрахователни дружества в девет страни от региона на Източна и Централна Европа*.

Цената на годишната премия по застраховката, по отношение на това какво покрива, също варира в региона. В Унгария, средният жител плаща 100 евро, като застрахова домакинството си за около 74 хил. евро. Хората в Унгария са най-отговорни по отношение на защитата на дома, такава застраховка имат три-четвърти от населението с страната. Българите са от другата страна на спектъра, те плащат по-малко от 30 евро на година, но пък само 7% от хората са застраховани. Може би поради това, средната застрахована сума също не е изненадваща, около 23 500 евро. Цифрите са сходни със съседна Сърбия (40 EUR годишна премия), но средната застрахована сума е по-висока (40 000 евро) и хората се показват малко по-отговорни, с около 40% застраховани.

"В нашия регион стойността на имуществени вреди се е увеличила през последните години, независимо дали това се дължи на природни бедствия, които се случват по-често, или защото на хора имат повече собственост. Всичко това оказва влияние и върху цените на застраховката, но дори по-високите цени не отказват хората да подхождат отговорно към имуществото си: с изключение на няколко по-малки страни, броят на осигурените домакинствата в региона се увеличава", подчерта Иржи Стрелички, ръководител на Центъра по продуктови компетенции в Generali PPF Holding.
Чехите плащат средно около 112 евро на година, което е втората по размер цена в Централна и Източна Европа (само словенците плащат повече - 167 евро; Словаците, плащат около 65 евро годишно (поляците - 65 евро, сърбите - 40 EUR, и българите - 30 евро).
По отношение на целия регион, процентът на застрахованите домакинства се увеличава с изключение на Унгария, която е в застой поради факта, че покритието вече е доста високо, и Румъния, където след солиден ръст през 2011 г., наблюдаваха 35% спад през 2012 г. поради новата ценова политика, касаеща презастраховането на природни катастрофи и мерките, които предприеха за оздравяване на портфейла на компанията. Размерът на ръста по този тип застраховка варира между държавите, в България, където има голям потенциал за растеж, процентът е около 25% (средна стойност за последните три години), в Словакия, между 2011г. и 2012г. е бил 33,8%.
Това, което е интересно е стойността на застрахованото движимо имущество (битова техника), което варира от 1 450 евро в България до 42 563 EUR в Словения.
Друга интересна част от проучването е, че в някои държави, застраховката на движимото имущество в някои случаи се изисква от закон. В Полша, например, специфичното е, че селскостопански сгради трябва да бъдат застраховани. В Румъния от друга страна, хората са длъжни да имат застраховка на дома си в случай на земетресения, наводнения и свлачища. Това прави още по-интересен факта, че само 43% от румънските домакинства са застраховани. Това е така, защото санкциите за наличие на валидна застраховка не са прилагани от 2011 насам, и жителите, които са имали застраховка от преди, просто не са подновили  договорите си. От друга страна властите са все още в процес на развиване и прилагане на необходимите инструменти, с които да удостоверяват наличността на валидна застраховка. В други страни, застраховката на дома или домашното оборудване не се изисква от закона, но някои банки може да я поискат, когато се провеждат преговори за ипотека или жилищни кредити.

 

*Проучването на Generali PPF Holding бе проведено в девет страни в Централна и Източна Европа (Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, Сърбия, Румъния, Унгария, Полша и България).

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003