Младите водачи предизвикват 25% от катастрофите

16.05.2013
Младите водачи предизвикват 25% от катастрофите

 

Когато шофираме в чужбина, сме абсолютно изрядни. Преминавайки границата с Гърция, нашите „пътни джигити“ стават изрядни. Това каза в интервю за медиите  Владимир Тодоров, председател на УС на Българска асоциация на застрахованите, пострадали при катастрофи. „Това е така, защото гръцките полицаи са абсолютно безкомпромисни“.

Тодоров заяви, че данните за 2013 година сочат, че към 1 април загиналите в катастрофи в България са 101 души, а ранените са 1580. Хората, загубили живота си в пътно-транспортни инциденти са с 18 души повече от същия период за миналата година.

 „През 2012 година зимата бе много тежка и снежна, трафикът беше много нисък, докато тази година не беше така. Но можем да се похвалим, че има драстично намаляване на броя на загиналите през 2012 година, които стигнаха 600 души. Броят на загиналите през последните 3 години намалява”, посочи Тодоров.

Целта, която си поставя Европа, е до 2020 година броят на загиналите да се намали с 50%, в сравнение с 2010 година.

„В Европа България е на 5-о – 6-о място по брой на загинали. От 2000 до 2010 година са загинали 10 620 души. Близо 100 хил. са получили сериозни наранявания и една част от тях са останали инвалиди за цял живот. 10 600 души е един град от категорията на Сопот, изчезнал за 10 години от катастрофи. Много сериозен е проблемът с пешеходците в България. Всеки трети загинал е пешеходец”, каза още Тодоров.

Много сериозен е проблемът с младите водачи. „Това са водачи със стаж до 2 години. Младите водачи със стаж до 2 години предизвикват 25% от катастрофите. Затова трябва да има специални мерки за тях, каквито има в доста други държави. Трябва да има рестриктивни мерки през първите 6 месеца от получаване на книжка. Например забрана да шофират от 22.00 до 06.00 часа, забрана да превозват повече от двама души, задължението да имат придружител с минимум 3-годишен стаж. Това е само за първите 6 месеца, докато се придобият умения, защото всеки, добил скоро книжка, ще признае, че не се чувства уверен. Това са стандартни практики в Германия, Австрия. Например във Франция през първата година е забранено да се карат кабриолети”, добави Владимир Тодоров.„ЗП“




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li