Компаниите стриктно спазват законовите ограничения

01.07.2013
Компаниите стриктно спазват законовите ограничения

Застрахователните компании  инвестират своите технически резерви в активи  при спазване на строги законови ограничения, обяснява за в. „Застраховател прес ” Йонка Горанова, инвестиционен консултант в „БенчМарк”. Целта на тези ограничения е да гарантират сигурност, доходност и ликвидност на направените инвестиции. За всеки вид актив съществуват конкретни изисквания за диверсификация.

Например до 80% от средствата, натрупани от образуваните технически резерви, могат да бъдат инвестирани в ценни книжа, търгувани на регулиран пазар, включително и дялове, издадени от колективни инвестиционни схеми, и акции на инвестиционни дружества от затворен тип.

До 5 %  е ограничението за инвестиции в един емитент,като ограничението не се прилага за ДЦК и държавно гарантирани облигации.

Инвестициите в ценни книжа, различни от квалифицирани облигации и други квалифицирани дългови ценни книжа, не могат да надвишават 30 %  от брутните технически резерви.

За банкови депозити ограничението е до 50%,като същевременно не могат да се депозират повече от 25 % в една банка. Застрахователните дружества обаче могат да инвестират неограничено в ДЦК и държавно гарантирани еврооблигации.

Ограничения законът предвижда и за вложенията в недвижима собственост. Инвестициите в недвижими имоти са ограничени до 20 % от брутния размер на техническите резерви, като само 10 %  могат да се инвестират в отделен недвижим имот или в група недвижими имоти, които могат да се смятат за една инвестиция. Максималният размер на инвестициите в недвижими имоти не може да надвишава 30 % от разликата между брутния размер на образуваните технически резерви и вземанията от презастрахователи.

Размерът на паричните средства, които могат да се държат на каса и по разплащателни сметки, е ограничен  до 3% .

Освен това законът е предвидил и правила за териториално и валутно разпределение на активите на застрахователните компании.

Допълнителни изисквания има за презастрахователните компании. При презастраховането компанията, извършваща тази дейност, е длъжна да покрива брутния размер на техническите резерви и на запасния фонд с активи, имайки  предвид особеностите на извършваната от нея дейност - естеството, количеството и дюрацията на очакваните плащания по претенции, по такъв начин, че да гарантира достатъчност, ликвидност, сигурност, качество, доходност и съответствие на  инвестициите. Тук трябва да отбележим, че дюрация е среднопретегленият срок на падежа на плащанията по застрахователни или презастрахователни претенции.

Активите за покритие на техническите резерви, с изключение на ДЦК и държавно гарантирани облигации, се диверсифицират и разпределят така, че нито една категория активи, инвестиционен пазар или отделна инвестиция да не е със значителен дял. Презастрахователната компания е длъжна да не допуска инвестиции в активите на един емитент или на емитенти, които са част от група свързани лица, с цел да не се излагат на висока концентрация на риск. Във връзка с това презастрахователната компания е длъжна да изпълнява приетата от нея  инвестиционна политика.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки