Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Председател на Контролния съвет
Комисията за финансов надзор в България съвместно с европейския регулаторен орган EIOPA инициираха серия от мерки, които предвиждаха подготовка на българския застрахователен бранш за въвеждането на новите правила у нас.
Една от основните инициативи бяха количествените изследвания на въздействието от прилагането на новата регулация. Тези инициативи допринесоха за увеличаване подготвеността на застрахователните дружества за въвеждане на новата нормативна уредба.
В българската застрахователна общност обаче съществува усещането, че са необходими още множество целенасочени мерки, които да бъдат комплексни и да съдействат за подготовка на българския пазар за въвеждането на новите правила.
Семинарите
които фокусират вниманието върху конкретни проблеми, свързани с прилагането на новите регулаторни правила, са едно от изпитаните решения в тази насока.
На 10 декември 2009 г. в аулата на Висшето училище по застраховане и финанси се проведе първият семинар на тема „Прилагане на директивата Платежоспособност II”, като форумът бе организиран от Комисията за финансов надзор по линия на съвместния Туининг проект BG/07/IB/EC/02 с Министерството на икономиката и финансите на Италия. Целта на събитието бе да въведе участниците в основните принципи, заложени в директивата, приета от Европейския парламент и от Съвета на ЕС на 22.04.2009 г.
С помощта на лекторите, водещи експерти от Института за надзор на застрахователните и взаимнозастрахователните дружества на Република Италия (ISVAP), бяха разгледани изискванията и предизвикателствата, произтичащи от прилагането на директивата за участниците на застрахователния пазар и за надзорните институции. Служители от Управление „Застрахователен надзор” на КФН, представители на застрахователните компании - членове на Асоциацията на българските застрахователи, адвокати и журналисти имаха възможност да проследят презентациите на Фаусто Кармело Паренте, директор, Стефано Паскуалини и Франческа Буцичели, помощник-директори в Дирекция „Международни отношения”, както и да поставят „на масата“ множество въпроси, свързани с новата регулаторна рамка.
В рамките на туининг проекта на 15 април 2010 г. КФН организира и семинар, насочен специално към актюери, финансови анализатори и експерти по управление на риска. Форумът имаше за цел да запознае участниците с основните изисквания и принципи, заложени в директивата, и предстоящото пето количествено изследване на влиянието на новата регулация QIS 5.
На 13 и 14 май 2010 г. Комисията за финансов надзор организира и трети пореден семинар под наслов „Прилагане на Директивата Платежоспособност II”, на който бяха обсъдени темите за технически резерви - „Платежоспособност II спрямо Международните стандарти за финансово отчитане“, оценката на техническите резерви, собствената оценка на риска и платежоспособността, вътрешните модели, отчетите за платежоспособност и финансово състояние, както и отчетите за надзорни цели, формите за отчетност, както и допустимостта и класификацията на собствените средства.
Семинар на тема „Пето количествено изследване на влиянието на новата регулация Платежоспособност ІІ (QIS 5)” бе организиран от КФН и на 15 и 16 юли 2010 г. в хотел „Анел“, София. Лектори на форума бяха водещите италиански експерти Стефано Паскуалини, Джузепа Бентивеня, Анна Мария Амброзели и Джулия Авола от италианския надзорен орган на застрахователните дружества ISVAP.
Quantitative Impact Study
По официални данни в последното, пето количествено изследване на въздействието на новата регулация „Платежоспособност II” (т. нар. QIS5 – Quantitative Impact Study), проведено в периода август - ноември 2010 г., се включиха най-голям брой наши застрахователи - 16, от които 5 по животозастраховане, 10 по общо застраховане и 1 по доброволно здравно осигуряване. Броят на застрахователите, участвали в упражнението, представлява 64 % от всички дружества на българския застрахователен пазар, за които „Платежоспособност II” ще бъде приложима, или 68 % от пазара по общо застраховане - на база премиен приход, и 77,5 % от пазара по животозастраховане - на база технически резерви.
Консултациите
инициирани от европейския панрегулаторен орган в Европа, дадоха възможност на всички български застрахователи да се включат в обсъждането на важните проблеми, дискутирани на Стария континент във връзка с новата директива. Коментираха се въпроси, свързани с отчитането за надзорни цели и публичното оповестяване на информация, указанията за собствената оценка на риска и платежоспособността, техническите специфики за Количествената оценка на въздействието (quantitative impact study - QIS) и др.
Българските застрахователи се възползваха и от възможността за участие в т.нар. консултативни съвети към EIOPA.
Трябва да се отбележи, че по принцип националните надзорни органи не участват в процедурите по определяне на членовете на консултативните съвети към EIOPA. Това означава, че няма процес на одобряване на евентуалните кандидати от страна на КФН. Всеки, който има желание да се включи в работата на тези съвети, би могъл да подаде документи директно до органа. Съществува и изискване при определяне на участниците в консултативните съвети да се постига и географски баланс, т.е. да има представители от различни по степен на развитие пазари. В момента в един от консултативните съвети на ЕИОПА има представител от България.
Балкански проекти
Трябва да се отбележи и успешното участие на Комисията за финансов надзор в двугодишен туининг проект в Черна гора.
Проектът (MN 08 IB FI 01) на ЕС „Укрепване на регулаторния и надзорен капацитет на финансовите регулатори” бе реализиран с участието на регулаторните надзорни органи на Република Черна гора и регулаторните и надзорни институции от банковия и небанковия финансов сектор на Република България и Холандия. Той стартира в края на ноември 2009 г. и завърши на 23 ноември 2011 г., като финансирането бе осъществено чрез Инструмента за предприсъединителна помощ на ЕС с бюджет от 1 199 966.94 евро. Комисията за финансов надзор в консорциум с Българска народна банка и Централната банка на Холандия (De Nederlandsche Bank), от една страна, и финансовите регулатори на Черна гора (Централната банка на Черна гора, Комисията за ценни книжа и фондови борси, Агенцията за застрахователен надзор и Министерството на финансите на Черна гора), от друга, постигнаха забележителни успехи.
Инициативата допринесе за хармонизиране на законодателството на Черна гора с достиженията на общностното право на ЕС в областта на банковото дело, ценните книжа и пенсионното осигуряване, застрахователното дело и предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, както и за укрепване на финансовата стабилност, сътрудничеството между институциите бенефициенти и за повишаване на техния административен капацитет.
Комисията за финансов надзор участва и в туининг проект BA 07 IB FI 01 „Подкрепа от ЕС за устойчиво изграждане на капацитета на Застрахователна агенция на Босна и Херцеговина, Агенция за застрахователен надзор на Федерация Босна и Херцеговина и Застрахователната агенция на Република Сръбска”. Проектът се финансира по програма IPA (Instrument for Pre-accession Assistance) 2007 г. на ЕС и бе на обща стойност 800 000 евро, като основната цел бе да допринесе за създаването на единен пазар на застрахователни услуги в Босна и Херцеговина и укрепването на административния капацитет с цел прилагане на европейското законодателство.
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 |