Автомобилна индустрия и електроника, производство и фармация са най-активните сектори

13.09.2013
Автомобилна индустрия и електроника, производство и фармация са най-активните сектори

Автомобилна индустрия и електроника, производство и фармация са най-активните сектори в проучването на  ангажираността на служителите си

 

Следват ги ИТ компаниите и банките и финансовите институции

19 са факторите от работната среда, които оказват по един или друг начин влияние върху нивото на ангажираност на служителите в региона.

Възможностите за кариерно развитие, които компаниите предоставят, признанието, което служителите получават за свършената работа и отношението на топ мениджмънта към тях, са сред основните мотивиращи фактори за 2012.

25 от най-големите работодатели със повече от 1000 служители планират да се включат в изследването.

Все по-малко работодатели (приблизително около 10%) отлагат да провеждат изследването поради преструктурирания и други процеси на промяна.

Крайният срок за включване в международното проучване е последната седмица на септември

 

Близо 18 000 служители и 250 топ мениджъри споделят своето мнение за различни области от работната среда и ангажираността си с работата в седмото издание на международното проучване на Aon Hewitt. Какви са очакванията на служителите за 2013 година и как работодателите биха отговорили на тях, ще стане ясно през ноември 2013.

 

Мнението на служителите става все по-значим фактор в успешното управление на бизнеса. За все повече компании повишаването на ангажираността на служителите изисква индивидуален и целенасочен подход – да се решават различни проблеми и търсят нови решения. Това е особено валидно за ангажирането на служителите с бизнес целите.Наблюдаваме разлики между най-важните фактори, които влияят на ангажираността на служителите  при компаниите от различни индустрии и с различен размер. Колкото повече компаниите предприемат добре осмислени действия, базирани на данни за повишаване на ангажираността на служителите си, толкова по-добре ще се справят с пазарната ситуация и ще постигнат добри бизнес резултати.

 

Освен в класацията за България, всички участници попадат и в класацията „Най-добър работодател в региона на Централна и Източна Европа”, където ще бъдат отличени по 10 компании в категории – Малки, Средни и Големи компании. Медийни партньори в Централна Европа са Harward Business Review и Wall Street Journal, които ще анализират резултатите.

Една пета от стоте най-големи работодатели в България също проверяват ангажираността на служителите си и се включват в проучването.

Седем години проучване Най-добрите работодатели в България

Aon Hewitt провежда проучването в България за седма година. Към момента компанията разполага с най-всеобхватната и мащабна база данни на служителски мнения в страната. За 6 години са изследвани общо над 370 компании от най-разнообразни сектори на икономиката.

Компанията разполага с база данни с 75 000 мнения на служители и 1500 мнения на топ мениджъри, които представляват повече от 300 000 заети в икономиката ни.

Аон Хюит предлага консултантски услуги в България основно в следните сфери: повишаване на удовлетвореността и ангажираността на служителите, създаване на устойчива фирмена култура, повишаване конкурентоспособността на бизнеса. За повече информация моля посетете

www.aonhewitt.com

 

Методология

Участието в проучването е доброволно. За да могат да участват, компаниите следва да имат поне 50 служителя на постоянен трудов договор и да оперират поне от 2 години на българския пазар.

Фирмите, които изпълняват критериите, нужни за проучването, могат да се регистрират чрез официалния му сайт - www.bestemployersbulgaria.com

 

Проучването изследва компаниите в следните три аспекта:

 

■ Въпросник за ангажираността на служителите: попълва се от представителна извадка от служители. Съдържа въпроси, свързани с работната среда, възможностите за развитие, възнаграждението, топ мениджмънта, баланса работа - личен живот и др. Мненията се измерват по шестобална скала, като има възможност и за допълнителни писмени коментари.

■ Въпросник за топ мениджърския екип: попълва се от изпълнителния директор и/или останалите членове на топ мениджърския екип, за да се изведе тяхното мнение за стратегията и философията по управление на ЧР и служителите в техните компании. Фокусът е върху ангажираността на топ менджмънта, бизнес стратегия и приоритети, приоритетите в управлението на човешките ресурси и комуникацията в топ мениджърския екип.

■ Въпросник за практиките в управлението на хората: попълва се от Мениджър Човешки Ресурси и отдел Човешки Ресурси. Обхваща следните теми: имидж на компанията като работодател, управление на таланта, ефективност на политиките и практиките при управление на човешките ресурси, възнаграждение, придобивки, управление изпълнението на работата, работа и личен живот, стратегия и ефективност на функцията човешки ресурси.

 

Aoн България е дъщерно дружество на Аон Корпорация и е водеща компания в областта на управлението на риска, застрахователното и презастрахователното посредничество, специализирана в обслужването на средни и големи компании. За повече информация моля посетете www.aon.com




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки