Край на доплащането за „Зелена карта” за територията на ЕС

09.10.2013
Край на доплащането за „Зелена карта” за територията на ЕС

В полиците ще пише, че застраховката важи на територията на ЕС, всички страни от ЕИП, Андора, Сърбия и Швейцария

 

На път е да се преустанови практиката застрахователите да предлагат полици „Гражданска отговорност”, които да „важат“ само за територията на България. Това ще стане, ако бъдат приети промените в Наредба №24 за задължителното застраховане, които Комисията за финансов надзор е приела на първо четене.

В момента масово, с много малки изключения, при покупка на задължителната застраховка, ако водачът заяви, че ще управлява автомобила си само на територията на България, той получава отстъпка от премията по полицата.

От застрахователния надзор обясняват практиката, която застрахователите имат - да предлагат застраховката „Гражданска отговорност” на по-ниска цена за управление в България и на по-висока при излизане в чужбина, с издаване на допълнителен сертификат „Зелена карта“ срещу доплащане - с това, че компаниите работят в изключително конкурентна среда, която изисква конкурентни премии. Един от начините за постигането им е диференциация на тарифите в зависимост от риска. Някои компании предлагат и различни тарифи по „Гражданска отговорност” за столицата и за провинцията също поради различния риск, който поемат, предлагайки застраховката в натовареното движение в София и в провинцията.

По закон, а и според регламентите на Европейския съюз, застраховката е валидна на територията на целия ЕС и страните от Европейското икономическо пространство. В момента доплащането за сертификат „Зелена карта” се прави с цел да се предложи по-ниска цена. Така по закон, но не и на практика, само със застраховка „Гражданска отговорност“ може да се пътува и в Сърбия, Хърватия, Андора, Исландия, Норвегия и Швейцария.

От КФН посочват като „трайна практика” погрешното информиране на потребителите, че полицата важи само за територията на България. Според надзора подобно твърдение е „в пряко противоречие с чл. 258, ал. 2 от Кодекса за застраховането и с европейските директиви”. И на двете места изрично е посочено, че полица, сключена в държава от ЕС, важи за територията на целия съюз, без да се изисква издаването и плащането на допълнителни документи.

За да се преустанови тази практика, надзорът предлага като задължителен реквизит в полиците да се включва и текст, че застраховката важи на територията на ЕС, всички страни от Европейското икономическо пространство, Андора, Сърбия и Швейцария.

Въвежда се и изискването полицата да важи до края на последния ден, включен в покритието. При някои застрахователи полицата е в сила само до часа, в който е сключена. Това ще наложи корекции в електронните системи на застрахователите, което ще отнеме време. Затова промените в наредбата ще имат 3-месечен отлагателен срок след датата на обнародването им  в „Държавен вестник”.

Остава открит въпросът дали заради промените в наредбата задължителната автомобилна застраховка няма да поскъпне от есента. „ЗП”




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застраховане"
Проф,Христо Драганов, Боян Илиев, д-р.Ирена Мишева,
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000
orange_li