Синдикална Взаимозастрахователна кооперация “СиВЗК”
Член на Управителния съвет
Вълната капитал, която инвеститорите наливат към презастрахователния сектор, започна да се отразява на цените на полиците, като първичните застрахователи могат да очакват рязък спад на разходите си по трансфер на риска, отбелязва финансовото издание The Financial Times.
Според водещи брокерски къщи презастрахователните полици поевтиняват с между 15 и 20 на сто при сезона за годишното им подновяване.
От месеци институционалните играчи на капиталовите пазари, като пенсионните фондове, насочват средства към сектора поради ниската възвръщаемост от други вложения с фискирана доходност. Към момента те са влели достатъчно средства, за да се посрещнат искове на стойност $50 млрд.
Засега интересът е фокусиран най-вече върху тези презастрахователни сфери, в които е най-лесно да бъде изчислен рискът – като природните катастрофи, включително ураганите.
Феноменът доведе до историческа промяна както в традиционното презастраховане, така и в начина на издаване на свързаните със застраховането ценни книжа, като катастрофичните облигации.
Според Джеймс Викърс, президент на Willis Re International, тенденцията е едва в началото си и тя ще засегне и други сфери на бизнеса, като отговорност към трети лица.
„В първото тримесечие на годината хипотезите станаха реалност” – коментира той.
През пролетния сезон на подновяване на презастрахователните договори са били преразгледани полици за над $2.5 млрд. Доминират азиатските пазари, включително Япония и Южна Корея.
Според доклада на Willis Re понижение на цените се наблюдава „при почти всички презастрахователни класове и в почти всички географски региони”.
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов
Румен Гълъбинов, 2003 "Делови решения"
проф. Румен Георгиев, 2006 "Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
, |