Двойно по-чести наводнения до 2050 г.

28.08.2014
Двойно по-чести наводнения до 2050 г.

 

Честотата на сериозните наводнения, заливащи Европа, ще се увеличи двойно до 2050 г., а общите икономически загуби от бедствията ще набъбнат близо пет пъти, предупреждават учени.

До средата на века климатичните промени и все по-тежките порои ще отговарят за около една трета от щетите, а останалите загуби ще бъдат причинени от факта, че все повече имоти и инфраструктурни съоръжения се изграждат в области, застрашени от наводнения.

Изследователите подчертават, че обилните дъждове и преливащите реки ще се окажат общоевропейски проблем, който не признава националните граници.

За да се справят с проблема, държавите от Стария континент трябва да бръкнат по-дълбоко в кесиите си, казва Брендън Йонмен от Университета в Амстердам, един от авторите на доклада, публикуван в журнала Nature Climate Change.

„Можем да постигнем нещо, ако построим по-добри защити срещу наводнения и засилим застраховането с по-мощен общоевропейски пул – смята ученият. – Изборът е на обществото, защото тези, които плащат за застраховането, няма да са непременно тези, които ще се възползват от него. Някои ще дадат средства, за да помогнат на съседите си, а други ще се възползват от субсидиите, отпуснати от държавите, пощадени от водите.”

Според изследването средните икономически загуби, причинени от наводнения, възлизат на около 4.9 млрд. евро годишно за периода 2000-2012 г. Експертите предупреждават, че до 2050 г. тази сума ще скочи до 23.5 млрд. евро.

Около две трети от очаквания ръст на щетите се дължат на факта, че все повече и все по-скъпи инфраструктурни проекти се разлизират в области, застрашени от наводнения.

„Ако прелеят реките в Централна Европа, това вероятно ще се случи и в Източна Европа. Трябва да сме подготвени с по-добри механизми за финансиране, като общоевропейски застрахователен пул, който да подпомогне възстановяването на пострадалите региони” - подчертава Йонмен.




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител,
orange_li
"Основи на презастраховането"
Радослав Габровски, 1998
orange_li
"Управление на риска"
Христо Драганов, 2003