Председател на Надзорния съвет
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Портрет на цар Самуил от ЗАД Армеец и вестник Преса
На 06.10.2014 г. в поредицата „Родолюбие“, ЗАД Армеец и вестник Преса подаряват на читателите на вестника репродукция на цар Самуил. Автор е скулпторът Александър Хайтов. Във връзка с навършване на 1000 годишни от смъртта на българския владетел предстои реализиране на проекта в паметник в градинката около черквата „Св. Георги“ в София.
Цар Самуил управлява България от 997 г. до 6 октомври 1014 г. Той е първият владетел от династията на комитопулите. Според изворите баща му е управител на област Средец. През 997 г. цар Роман е пленен в Цариград. След смъртта му няма законен владетел на българския престол. Най-близкият родственик на Симеон Велики и пълководец на българската войска е Самуил. През същата година той се провъзгласява за цар на България. Международно признание получава от римския папа, който го провъзглася за император (цар) на българите.
Непрестанните борби за надмощие с Византия продължават през цялото царуване на Самуил. В продължение на десетилетия той успява да удържи атаките на византийския император Василий II и дори му нанася сериозни поражения. Цар Самуил умира на 6 октомври 1014 г. след битката при с. Ключ. , когато е сломен от вида на своите ослепени 16 хиляди войни. След смъртта му България не успява да издържи дълго на военния натиск на византийците. Четири години по-късно идва и краят на Първото българско царство. Българската държавност е възстановена с въстанието на братята Асен и Петър през 1185 г.
Идеята на кампанията “Родолюбие“ е да обърнем поглед назад към нашите предци и да си спомним за техните славни дела, уроците по родолюбие, които не сме прочели или пък сме забравили да предадем на децата си. За да остане България и след нас.
Поредицата „Родолюбие“ продължава с портрет на Паисий Хилендарски, който излиза в Деня на народните будители на 01.11.2014 г.
"Международни икономически отношения и застраховане "
Проф.д-р ик.н.Христо Драганов, 2004 "Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, |