Член на Съвета на Директорите.Председател на Изпълнителния комитет. Изпълнителен директор на
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Портрет на Паисий Хилендарски подаряват Армеец и вестник Преса
По повод празникът на народните будители – 1 ноември, в поредицата „Родолюбие“, ЗАД „Армеец“ и вестник „Преса“ подаряват на читателите на вестника, репродукция на българския будител и духовник, автор на „История славянобългарска“ – Паисий Хилендарски. Портретът е дело на художника Колю Денчев.
Паисий Хилендарски (1722–1773), често наричан още Отец Паисий, е сочен за основоположник на Българското възраждане, канонизиран е за светец от Българската православна църква през 1962г. Информация за живота на Паисий историците черпят от автобиографичните му бележки в „История славянобългарска“, вписванията в хилендарските кондики и някои писма. Роден е през 1722 година в Самоковската епархия със светско име Пенко или Петър. През 1745 година се замонашва в Хилендарския манастир, където по-късно става йеромонах и проигумен.
През 1758 година пътува до Сремски Карловци като таксидиот, където се запознава с исторически съчинения и средновековни източници за българската история, които се смята, че са послужили за написването на „История Славянобългарска“. „Историята“ е завършена през 1762 година в Зографския манастир. При обиколките си из българските земи Пайсий Хилендарски носи и своя труд, за да се преписва и разпространява сред българите, като целта му е да събуди народностното им съзнание и да внуши, че имат основания за високо национално самочувствие и гордост. Известни са около 60 преписа на книгата му, първият от които на Софроний Врачански (1765), а първото печатно издание е направено през 1844 година под заглавие „Царственик“ след силна редакция от Христаки Павлович.
На връх празника на Народните будители, с подкрепата на ЗАД „Армеец“, в гр. Смолян ще се проведе юбилеен концерт по повод десетата годишнина на гайдарският състав „101 Каба Гайди“. Под звуците на родопската песен, която всички носим дълбоко в сърцата си, кампанията „Родолюбие“ на ЗАД „Армеец“ навлиза в своя заключителен етап.
Идеята на кампанията “Родолюбие“ е да обърнем поглед назад към нашите предци и да си спомним за техните славни дела, уроците по родолюбие, които не сме прочели или пък сме забравили да предадем на децата си. За да остане България и след нас.
"Капиталовите системи: Ролята им за решаването на пенсионния "
Българската асоциация на дружествата за допълнител, "Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, "Кратка история на застраховането в България"
Илеана Стоянова, |