Визови безумия крадат от България 15 млн. евро годишно

16.12.2014
Визови безумия крадат от България 15 млн. евро годишно

Детелина Смилкова, вицепрезидент на ВУЗФ:

 

  

Желязна бюрократична завеса спира чуждестранните студенти, а 15 000 места на българските студентски скамейки остават пусти. Огромен интерес за обучение в български университети заявяват ежегодно младежи от цял свят, сред които Азия, Средния Изток и др. Това заяви за вестник „Застраховател прес“ вицепрезидентът на Университета по финанси, бизнес и предприемачество Детелина Смилкова.

България има потенциала да се превърне в „Мека“ на висшето образование. Българската държава обаче превръща издаването на студентски визи в желязна бюрократична завеса, която малцина успяват да пробият.

„Защо Чехия жъне успех като образователна дестинация във висшето образование? Защото там функционира системата „Всичко на едно гише“. Кандидат-студентите подават документи, заявявайки, че искат да учат в Чехия, а следващата им втора крачка  е да се запътят към летището“, обясни Детелина Смилкова. С категоричния език на цифрите тя очерта рамката на проблема в конкретни пропуснати ползи за държавната хазна:

„Днес ние имаме между 10 000 и 15 000 свободни места в българските университети. Това е една готова машина – с преподаватели, материално-техническа база и пълна готовност за работа. Единственото, което липсва, са студенти.

Да приемем, че свободните места са 10 000. Семестриалните такси за обучението на един студент са около 8000 евро на година, към което добавяме и режийните – общо 15 000 евро годишно. Тоест пропуснатите ползи за България са в размер на 150 млн. евро годишно.“

Смилкова изтъкна, че съвсем наскоро във ВУЗФ са се натъкнали на казус, при който чуждестранна кандидат-студентка е ударила на камък в опитите си да получи студентска виза за България, въпреки че е притежавала Шенгенска и Американска виза.

Причината за тази „визова стена“ остава неизвестна, споделя Смилкова. Така България губи не само финансово, но и пред българските студенти се затваря една „врата“ към различни култури и традиции.

Интервюто с Детелина Смилкова, вицепрезидент на Университета по финанси, бизнес и предприемачество, четете в брой 23/ 2014 г. на в. „Застраховател прес“.

Галина МАРИНОВА




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Презастраховане"
Христо Драганов, 2001
orange_li
"Книга за парите"
Методи Христов Станимир Христов, 2002
orange_li
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012