Председател на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 25.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Системата по която работи НОИ е несъвместима с личните партиди
Интервю с г-жа София Христова - Изпълнителен директор на ПОД Алианц България АД
Какво е мнението Ви за законопроекта за промени в КСО, който финансовото министерство публикува в петък?
С новите предложения на Министерство на финансите се поправя една несправедливост спрямо младите хора, които започват работа за първи път. С новото предложение се връща досегашния режим на избор на УПФ, като това не е за сметка на тяхното право ако желаят и когато пожелаят да изберат осигуряване само в ДОО. Няма да пропусна да отбележа обаче, че това означава промяна на пенсионния модел, при който трите стълба не следва да се противопоставят, а да се допълват.
За другата част от предложението, с която се предвижда възможност за движение от УПФ в Сребърния фонд и обратно, освен свободното движение аз не виждам реална полза за хората. В Сребърния фонд няма индивидуални партиди, няма да се натрупва доходност и някък не мога да видя с какво това ще помогне те да получават по високи пенсии от свои родители.
Лично аз не мога да намеря аргументи в полза на предвидения в новото предложение краен срок за избор на осигуряване – в УПФ или само в ДОО – не по-късно от 5 години преди възрастта за пенсиониране. Нужна е задълбочена дискусия по предлаганите промени. Лошо е да прибързваме и да не си даваме сметка, че това ще се отрази на поколения българи.
Дали така предложените промени ще имат сериозно влияние върху активите в допълнителното осигуряване? В дългосрочен план какъв ще е ефектът за държавната система?
Нали знаете, че всичко в крайна сметка се крие в детайлите. В зависимост от това какви ще бъдат промените и каква ще е окончателно приетата нормативна рамка, ще зависи и влиянието върху пенсионната система въобще. Важно е промените, които се правят да отчитат дългосрочното влияние върху всички нас. Главната цел трябва да бъде устойчив ръст на пенсионните доходи, а не преследване на краткосрочни фискални цели.
Проблем ще дойде и от това, че в крайна сметка осигуряване само в ДОО вероятно ще избират хора с по-нередовен осигурителен стаж и ниски осигурителни доходи, тези с невнасяни осигуровки и т.н. По този начин може да се окаже, че ДОО ще бъде по благосклонно към нередовните платци и ще наказва тези, които стриктно спазват законите. Това ще разклати още повече доверието в системата. А целта на всяка реформа трябва да бъде повишаване на доверието в институциите, устойчиво и стабилно развитие, и в случая увеличаване на доходите на бъдещите пенсионери.
Цялото интурвю ТУК.
Весела Никоаева от вестник „Капитал – Daily” брой 17 от 27-01-2015 година
"История на застрахователната теория и подготовката на кадри "
Христо Драганов, "Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 |