Застрахователите с приходи за 157 млн. лв. през април

19.06.2015
Застрахователите с приходи за 157 млн. лв. през април

През април брутният премиен приход на застрахователните компании в България се повишава, благодарение изцяло на общото застраховане и в частност – на ръста на премиите основно от автомобилни застраховки и до известна степен от повишението на приходите от застраховки, свързани с пожар и природни бедствия. Плащанията по тези видове застрахователни продукти също продължават да са най-големи.

В четвъртия месец на годината брутните премийни приходи на застрахователните дружества се увеличават със 157,2 млн. лв. спрямо края на март, показват изчисленията на Investor.bg на база статистиката за застрахователния пазар, публикувана от Комисията за финансов надзор (КФН). Резултатът се дължи на премиите за 127,6 млн. лв., които общозастрахователните компании инкасират през месеца. Останалите близо 29,6 млн. лв. са натрупани благодарение на дейността на животозастрахователите.

Така за периода януари-април 2015 г. натрупаният брутен премиен приход достига 663,2 млн. лв. Това е ръст от 11,4%, който е малко по-бавен спрямо прираста през първото тримесечие. Приносът на общозастрахователните дружества към представянето на сектора от началото на годината се равнява на 522,8 млн. лв. при премии от животозастраховане за малко над 140,4 млн. лв.

Към края на април 2015 г. премийните приходи по едни от най-популярните застраховкипродължават да растат и да генерират най-много приходи за компаниите. Приходите от сключена застраховка „Сухопътни превозни средства (без релсови)“ се покачват с 12,4% на годишна база, или със 17,1 млн. лв., до 155,1 млн. лв. „Гражданска отговорност на автомобилистите“ бележи 6,5% ръст до 211,3 млн. лв., а „Зелена карта“ – от 41,3% до 279,6 хил. лв.

Приходите от застраховки „Пожари и природни бедствия“ скачат със 7,2 млн. лв. за година до 68,2 млн. лв., докато по „Други щети на имуществото“ има спад от 19,4% до 14,3 млн. лв.

Освен това увеличението при „Обща гражданска отговорност“ е в рамките на 1 милион лв. до 15,6 млн. лв. С 1,55 млн. лв. на годишна база до 16,5 млн. лв. се повишават приходите от застраховки „Заболяване“. Ръстът при застраховките „Злополука“ е в рамките на 17,4% спрямо януари-април 2014 г. до 10,3 млн. лв.

Освен при „Други щети на имуществото“ спад от началото на годината има и при застраховка „Плавателни съдове“ - с 2,1 млн. лв. до 3,1 млн. лв.

В животозастраховането ръстът на премиите от началото на годината се дължи основно на застраховка „Живот“, свързана с инвестиционен фонд. Приходите от нея са нагоре с 302% до 16,1 млн. лв., а интересът може да се обясни с преориентирането на клиенти към подобен тип застраховки заради ниските лихвени проценти по депозитите, които вече са под 2%. Освен това премиите от застраховките, свързани с пенсия или рента, нарастват с 8,6 млн. лв., или с 49% на годишна база, до 26,4 млн. лв.

Разбивката по застраховки в този сегмент показва още 11,7% ръст на приходите от застраховка „Живот“ и рента до 93,4 млн. лв. Премиите от „Женитбена и детска застраховка“ са с 6,3% повече до 3,2 млн. лв. Интересът към застраховка „Заболяване“ расте с 46% до приходи за над 10,5 млн. лв. в периода януари-април.

През април компаниите в застрахователната индустрия са изплатили претенции за 84,1 млн. лв., 71,8 млн. лв. от които са обезщетенията в общото застраховане, докато останалите 12,3 млн. лв. се падат на компаниите, специализиращи в животозастраховане.

В абсолютно изражение плащанията по застраховките „Сухопътни превозни средства (без релсови)“, „Пожари и природни бедствия“ и „Заболяване“ растат най-силно от началото на годината, съответно – с 38,1 млн. лв. до 123,3 млн. лв., 27,4 млн. лв. до 36,2 млн. лв. и 1,8 млн. лв. до 9,6 млн. лв.

При животозастрахователите от началото на годината има осезаем ръст на изплатените претенции по застраховка „Заболяване“ - с 1,7 млн. лв. до 4,26 млн. лв., и на застраховките за пенсия или рента – с 3,3 млн. лв. до 9,9 млн. лв.

По принцип най-голям по обем са плащанията по застраховка „Живот“ и рента, които към края на април възлизат на 33,3 млн. лв. Претенциите по животозастрахователните продукти, свързани с инвестиране на част от средствата, се повишават с 1 млн. лв. за година и достигат 2,8 млн. лв. в края на април.

При компаниите в топ 3 по пазарен дял в сегмента общо застраховане са ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп“ с 14,5%, ЗАД „Армеец“ с 13,1 на сто и ЗК „Лев Инс“ с 10,6%. За периода единствено „Лев Инс“ и „Бул Инс“ отчитат спад на премийния приход, докато най-голям е ръстът при „Евроинс“.

По статията работиха: автор Свилен Колев, редактор Десислава Попова

Източник: Investor.bg




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки