главен консултант на "Лев Корпорация"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 24.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Приходите от комисиони на застрахователните брокери с 9,4% ръст през полугодието
През първата половина на 2015 г. приходите от комисиони на застрахователните брокери, които формират половината от премийните приходи на застрахователните компании, се покачват с 9,4% на годишна база. Ръстът е факт благодарение основно на възнагражденията, които получават брокерите за сключени застраховки, попадащи в обхвата на общото застраховане. Спрямо година по-рано обаче брокерите получават и повече приходи от комисиони за сключени животозастраховки.
През първото полугодие застрахователните брокери отчитат приходи от комисиони в размер на 82,3 млн. лв., което е със 7,1 млн. лв. повече спрямо регистрираните преди година 75,2 млн. лв., показват изчисленията на Investor.bg на база статистиката на Комисията за финансов надзор (КФН). 90,8% от комисионите към края на юни, или 74,7 млн. лв., идват по линия на общото застраховане, а останалите 9,2% - по линия на животозастраховането.
Комисионите на брокерите от общо застраховане се увеличават с 5,4%, или с 3,8 млн. лв. за година. През периода делът на получените комисиони от сключени застраховки „Каско“ в полза на застрахователи, осъществяващи дейност на територията на България, възлиза на 44,2%. Задължителната „Гражданска отговорност“ формира 35,1% от приходите от комисиони, докато имуществените застраховки допринасят с 13%. В абсолютно изражение говорим за приходи от комисиони за 33 млн., 26,3 млн. и 9,8 млн. лв., съответно.
Брокерите печелят все повече и от сключване на застраховки „Живот“. В края на юни 2015 г. приходите на брокерите от предлаганите продукти в този сегмент възлизат на 7,6 млн. лв. Това е ръст от 77,1% на годишна база. За сравнение – в края на първото полугодие на 2014 г. от животозастраховане брокерите генерираха комисиони за 4,3 млн. лв.
С най-голям дял в приходите от комисиони по животозастрахователни продукти е застраховката „Живот“ и рента – 51,7%, или 3,9 млн. лв. Следва я застраховката „Заболяване“ с 15,9%, или 1,2 млн. лв.
Статистиката на КФН показва, че през първото полугодие в полза на застрахователи със седалище в България брокерите са реализирали премиен приход в размер на 438 млн. лв. Това е с 37,2 млн. лв., или с 9,3%, повече спрямо същия период на миналата година, разкриват изчисленията на Investor.bg. В полза на застрахователни дружества със седалище извън страната брокерите са генерирали приходи за 47,7 млн. лв., което е с 19,7%, или със 7,8 млн. лв., повече в сравнение с година по-рано.
Калкулациите на Investor.bg показват още, че брокерите на практика формират близо 50% от премийните приходи на застрахователните компании. Към края на юни секторът натрупа премийни приходи в размер на 978,2 млн. лв. Последните актуални данни пък бяха публикувани тази седмица и показват, че в края на юли премиите на застрахователните компании са вече 1,137 млрд. лв.
Разбивка по брокери сочи, че първи по пазарен дял са SDI, I&G Insurance Brokers и Марш, съответно със 7,38%, с 6,79% и 5,67%. Топ 5 допълват дружеството на ОББ и General Brokers с дял от 3,54% и 2,95%, съответно.
Интересно е да се отбележи, че 10-те най-големи брокера по пазарен дял на база премийния приход, реализиран за застрахователно дружество, опериращо в България, държат 39% от пазара. На него всъщност оперират 393 застрахователни брокера, а данните на КФН са на базата на информация, подадена от 364 брокера.
Източник: Investor.bg
"Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "Застрахователно право "
Велеслав Гаврийски, |