Заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“– член на КФН
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 24.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Спорни промени в Kодекса за застраховането
Скандални и лобистки предложения се съдържат в новия Кодекс за застраховането, който беше внесен за обсъждане в Народното събрание през септември. Това е мнението на председателя на Българската асоциация на пострадалите в катастрофи Владимир Тодоров. Според него най-спорният момент в текста касае възможността за сключване на застраховки онлайн.
Новият кодекс позволява сключването на всякакви застраховки през интернет с едно единствено изключение. Въвежда се изрична забрана за най-разпространената застраховка в България - "Гражданска отговорност". Годишно се продават около 3 млн. такива застраховки.
Според сега действащото законодателство всеки, който сключи "Гражданска отговорност", получава зелен стикер. Той трябва да бъде зелепен на предното стъкло на автомобила, а пътните полицаи могат по всяко време да направят автоматична справка през таблет къде и кога е направена застраховката.
Според Тодоров тази забрана цели единствено да се защитят частни корпоративни интереси. Той е категоричен, че стикерът е ненужен и трябва да отпадне. Според експерти и от ИТ сектора е абсурдно човек да може да си купи кола и да преведе парите за нея онлайн, а да не може да я застрахова през интернет.
"Вече можем да купим акции на фондовите борси в Ню Йорк и Токио, без да излизаме от дома си, а не можем да застраховаме собствения си автомобил онлайн. Няма никаква логика", категорични са от Българската асоциация на пострадалите в катастрофи. Тодоров е убеден, че предложението, залегнало в новия Кодекс за застраховането е против интересите на застрахованите лица и ИТ сектора в България. От асоциацията ще настояват текстът да бъде преразгледан при обсъждането на кодекса между първо и второ четене.
Още през септември водещи представители на информационната и комуникационната индустрияизлязоха с официална позиция по отношение на предлаганото изменение на Кодекса за застраховането, с което се забранява сключването на застраховка "Гражданска отговорност" от разстояние.
Тогава “Интерактив Адвъртайзинг Бюро” България (ИАБ България), Българската уеб асоциация (БУА), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и ИКТ Клъстер подкрепиха позицията на водещи застрахователи в страната, че забраната за сключването на застраховка “Гражданска отговорност” онлайн, противоречи на естествения ход на дигитализиране на финансовите услуги, за да бъдат последните по-достъпни за гражданите и юридическите лица.
Виедеото може да видите ТУК.
Източник: Vesti.bg
"Застраховането в България"
доц. д-р Алекси Тасев , 2012 "Здравно застраховане"
д-р Ирена Мишева , "Застрахователни измами в България и разкриването им
"
Юрий Тодоров, 2007г. |