ВУЗФ организира конференция

23.06.2016
ВУЗФ организира конференция

ВУЗФ организира конференция „Следващото ниво: Опит за България в сферата на глобалната технологична комерсиализация”

 

 Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) организира международна конференция под надслов „Следващото ниво: Опит за България в сферата на глобалната технологична комерсиализация”. Събитието се проведе на 31 май 2016 г. в „София Тех Парк” АД и премина под патронажа на Министерството на науката и образованието. Конференцията беше организирана в партньорство със Столична община, Асоциация за развитие на София, УНИБИТ и ГИС-Трансфер Център. Спонсори на събитието бяха VMWare и PEPSI.

Събитието откри Красимир Киряков, заместник-министър на образованието и науката, който подчерта нуждата от такива форуми, за да може бизнесът, науката и държавата да водят диалог, който търси решения за превръщането на научните резултати в реални продукти и услуги за пазара. Д-р Йолиан Иванов, изпълнителен директор на „София Тех Парк” АД, също се включи с изказване в началото на форума, а проф. Сава Гроздев отправи приветствие към гостите от името на ВУЗФ.

Силно участие в конференцията направи д-р Дидие Кан (Франция/САЩ), който е координатор на Тексаската програма за глобална технологична комерсиализация и консултант на Fortune 500 компании. Неговата тема „Глобална технологична комерсиализация: политики и инструменти“ направи акцент върху законодателството и опита на офисите за технологичен трансфер в САЩ. Лекторът обхвана и механизмите за технологичен трансфер, сред които попадат освен патентите и лицензите, така също и споразуменията между научни институти и бизнеси за използване на лаборатории, обмен на научни резултати и материали, договори за споделяне на разходи и др. Д-р Кан обърна внимание и на модела за трансфер на знания и технологии - от зараждането на концепцията до стартирането на бизнес. Д-р Кан даде примери от световната практика и в сферата на лицензирането в областта на новите технологии.

Д-р Радостин Вазов (ВУЗФ) модерира първия панел, който включи проф. Тим Ворли от Шефилдския университет, д-р Неделко Милосавлиевич, директор на офиса за технологичен трансфер на Белградския университет, и д-р Марта Роса, международен бизнес консултант (Аржентина/САЩ). Като консултант на Innovate UK проф. Ворли даде примери с практиката на Агенцията за инвестиции в областта на иновациите във Великобритания. Интерес предизвика презентацията на д-р Милосавлиевич, който акцентира върху политиката за интелектуална собственост, която допринася за създаването на нови научни открития и стимулира отношенията между бизнеса и науката. Д-р Милосавлиевич говори и за предизвикателствата и международните споразумения в глобален аспект. Последният лектор в този панел, д-р Марта Роса, запозна аудиторията с модели за създаване на международни научни мрежи.

Вторият панел беше посветен на частния сектор, където доц. Евгени Евгениев от ВУЗФ (модератор) води дискусия с участието на д-р Хюсейн Йоруджу (изпълнителен директор на „Алкомет” АД), г-н Александър Камчаров (собственик на QWELL ООД) и г-н Белизар Маринов от ELEVEN Accelerator Fund. Иновативните практики за покоряване на нови чуждестранни пазари и финансови инструменти за инвестиране в иновации и технологична комерсиализация бяха в основата на дискусията в този панел.

Последният панел на конференцията започна с презентация на д-р Дидие Кан, който представи Глобалната програма за технологична комерсиализация на Тексаския университет. Стартирайки през 2001 г., тя обхваща вече 19 държави, генерирайки над 1 млрд. щ.д. приходи за компаниите, които попадат в обсега на програмата. Д-р Кан обясни методологията за селектиране на фирмите, модела за обучение и изготвяне на изследователски доклади. Последната фаза „Бизнес развитие“, както сподели   д-р Кан, цели осъществяване на контакти с чуждестранни бизнеси и инвеститори, които носят договори за фирмите. Дискусията в панела включи проф. Румен Николов (УниБИТ), д-р Робърт Уапшот (Шефилдски университет) и доц. Евгени Евгениев (ВУЗФ), които споделиха своя опит и коментираха възможностите за внедряване на Глобалната програма за технологична комерсиализация на Тексаския университет в България в партньорство с ВУЗФ.

 




 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки