Какво трябва да знаете, когато застраховате инвестиционен имот

10.08.2016
Какво трябва да знаете, когато застраховате инвестиционен имот

Когато се заговори за термина „инвестиционни имоти”, често си представяме лятна къща или второ жилище. Това са примери за инвестиционни имоти, но те не са единствените. Инвестиционен имот е всеки, в който влагаме средства с цел извличане на печалба. Различните характеристики на инвестиционните имоти водят до различни видове рискове, на които са изложени сградите. Находчивите инвеститори знаят, че застраховането срещу тези рискове е ключов начин за предотвратяване на загубите, които загуби биха повлияли на възвращаемостта.


Ето защо е нужно да се има предвид  следното, преди да се премине към сключване на застраховката:
1. Предназначение на инвестиционния имот
Инвестиционен имот може да бъде всяко едно от следните неща:
• Жилищни - от еднофамилни къщи до огромни апартаментни комплекси.
• Офиси - търговска площ за фирми.
• Търговия на дребно - магазини - големи и малки.
• Индустриални - фабрики, заводи и други обекти, които произвеждат стоки.
Всеки един от тези типове имоти носи уникални рискове. Промишлените сгради може би са по-добре защитени срещу възможни инциденти, свързани със съответната индустрия, но са изложени на по-големи рискове, отколкото други постройки (като киберпрестъпност или промишлени аварии).
Жилищни, офис сгради и помещения за търговия на дребно могат да бъдат засегнати от рисковете, които наемателите създават, като например пожар или повреда на имущество.
Разберете уникалните рискове, свързани с вашата бъдеща инвестиция, и след това се консултирайте с вашия застраховател, за да се определи най-печелившият начин да се застраховате срещу тях.


2. Местоположение
Географското местоположение на имота има значение независимо от неговото предназначение. Рисковете, свързани с околната среда, като наводнения, торнадо, лошо време и други природни явления, могат да бъдат по-чести в някои области, което увеличава вероятността от повреда на имота или унищожаване.
Когато това се случи, трябва да сте сигурни, че вашата инвестиция е защитена. Например когато ураганът Катрина удря Ню Орлиънс през 2005 г., 300 000 домове са разрушени и са нанесени щети в размер на над 100 млрд. щатски долара, като  само 40 - 66 млрд. от тези щети са били „покрити загуби”.
Сега застрахователната индустрия използва моделиране на катастрофи за по-добра защита срещу тези рискове. Въпреки всичко е много важно да се уверите, че вашата полица включва покритие на свързаните с конкретно местоположение бедствия - големи или малки.


3. Комплексни рискове
Взаимоотношенията ви с наемателите на инвестиционния имот биха могли бързо да се усложнят. Още повече че в сравнение с много други сектори инвестициите в недвижими имоти са с потенциал да създават сложни рискове, свързани с участието на няколко страни, с много отговорности в един имот.
В един инвестиционен имот група от инвеститори може да притежава една сграда, но работи с външна фирма или група от физически лица за управление на сградата и нейните наематели. Дори и с ясни договори и с необходимите документи може да бъде трудно да се предвиди всеки рисков сценарий и да се идентифицира кой е отговорен за защитата срещу него.
Инвеститорите, които познават рисковете, са по-добре подготвени за изграждането на план за предотвратяване на загубите. Предназначението на имота ви, локацията и точното управление на взаимоотношенията  - всичко това е от значение. Точното определяне на застрахователните ви потребности изискват необходимата грижа, също както и самата инвестиция.


 


 


 





 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки