Асоциация на българските застрахователи /АБЗ/
член на Контролния съвет
Те са се превърнали в печеливш бизнес, твърдят разследващите. Необходим е само автомобил в движение.
„Един автомобил се купува отвън за някаква смешна сума, "накичва се", за да изглежда добре и се застрахова за много висока сума”, обяснява главен инспектор Пламен Максимов от сектор „Престъпления срещу МПС” към СДВР.
Няколко месеца след като е застрахован, автомобилът изчезва безследно и се обявява за откраднат. „Лицето, което го обявява за противозаконно отнет, реално знае, че такъв автомобил вече не съществува. Той казва, че са му откраднали автомобила и си избира някакво място и внимава да няма свидетели и да няма камери”, обясни главен инспектор Пламен Максимов.
Колата пък отива в автоморга или у частни лица, за да бъде разглобена и да се заличат всички номера, по които тя може да бъде разпозната. „Това е много доходоносен бизнес, защото не се влагат много пари, а се изкарват много пари”, коментира главен инспектор Пламен Максимов.
Само от началото на тази година в страната са станали 94 кражби на автомобили, сочат данните на полицията. От тях 22% са извършени с цел застрахователна измама. В сравнение с миналата година това е 100% увеличение, казват още от МВР.
Източник: Нова Телевизия
"Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 "Математически методи и модели в животозастраховането и пенси"
Д-р Никола Чолаков, 2003 |