Председател на УС и НС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Доц. д-р Георги Николов: За успешната реализация на нашите възпитаници са много важни контактите ни с бизнеса
-Доц. Николов изминаха шест месеца от първото ви интервю пред в. “Застраховател прес” и една година от избора ви за ректор на ВУЗФ. Както се казва – вече сте нагазили в неговите води. Как се чувствате в тях и адаптирахте ли се в този преходен за вас период – от председател на Сметната палата до ръководител на това първо частно висше училище по застраховане и финанси?
-Чувствам се като нов капитан на кораб, който спокойно и уверено се движи по набелязания маршрут. Адаптирах се сравнително бързо към новата работа. Бил съм 35 години преподавател в СА “Д. А. Ценов” – гр. Свищов, поради което познавам добре системата на висшето образование. Натрупаният опит в Сметната палата ми позволи да приложа някои управленски подходи във висшето училище съобразно неговата специфика. Доколко те са довели до определен резултат, това могат да преценят преподавателите, служителите и студентите във висшето училище.
Какво ви направи и ви прави най-силно впечатление сред преподавателите и студентите в училището?
Чувството за отговорност. Болшинството преподаватели съзнават отговорността, която са поели с избирането им за редовни или хонорувани преподаватели във висшето училище, и работят за издигане на неговия авторитет. Повечето студенти, особено от по-горните курсове, се отнасят сериозно към учебния процес и полагат усилия да се подготвят много добре за своята професионална реализация. Надявам се те да имат такова чувство за отговорност и в бъдеще.
Вестник “Застраховател прес” отразява най-редовно всички събития и срещи откакто сте ректор на училището. И заглавието на страницата по случай откриването на учебната година бе “Най-младото висше училище в България вече пише своята история”. Кои от страниците успяхте да напишете?
Засвидетелствахме своето уважение към хората, които са направили твърде много за ВУЗФ. За значителни заслуги за създаването и развитието на висшето училище присъдихме званието “Почетен професор на ВУЗФ” на първите двама ректори на училището проф. д. ик. н. Димитър Шопов и проф. д-р ик. н. Михаил Динев и на първия заместник-ректор по учебната дейност проф. д-р. ик. н. Методи Христов. За такива заслуги удостоихме със специални дипломи г-н Добромир Гущеров, г-жа Даниела Конова и първите преподаватели и служители във ВУЗФ. Изработено е знаме на висшето училище, което ще бъде осветено при откриването на новата ни учебна сграда през есента. Сред студентите е обявен конкурс за текст на химн на училището, резултатът от който ще се обяви до края на този месец. Училището има своя летописна книга, в която се отбелязват по-значимите събития от неговия живот. Писането на историята на висшето училище ще продължи, защото тя има начало, но няма край.
И да продължим още малко в тази посока. В първото си интервю казахте, че сте дошли тук да работите с амбиция и жар и да развивате многообразна дейност, за да е училището един добре подреден дом, с ясни правила за управление и с добри традиции. Има ли я вече атмосферата на такъв именно дом и наложихте ли необходимите правила за неговото управление?
Държа да подчертая, че аз не налагам еднолично правилата за управление на висшето училище. Те се приемат от Висшия училищен съвет, който е колективен орган за управление на ВУЗФ. През последната година актуализирахме почти всички вътрешни нормативни актове на висшето училище и приехме нови актове, с което подобрихме нормативната база за управление на отделните дейности в училището. Би могло да се каже, че то вече е “добре подреден дом”. Стремим се да налагаме и добри традиции. Открихме учебната година с официална церемония, на която за пръв път присъства високопоставен гост – доц. д-р Кирчо Атанасов, заместник-министър на образованието и науката. Подготвяме се за тържественото изпращане на първия ни випуск през м. октомври тази година. Постави се началото на срещи на студентите и преподавателите с изтъкнати учени, политици и специалисти от практиката. Такива срещи се проведоха с г-н Гиньо Ганев, д-р Жельо Желев, г-н Лука Доков и г-н Левон Хампарцумян, част от които бяха отразени във в. “Застраховател прес”.
Добихте ли вече впечатление за характера на ВУЗФ и има ли то свой образ?
Разбира се. Стратегията на ВУЗФ е да се развива като сравнително малка образователна институция с регулиран брой на приеманите студенти (годишно около 350 души). Учебните потоци и групи са сравнително малки, което позволява студентите да бъдат активни участници в учебния процес и да се прилагат съвременни методи на обучение. В училището се обучават студенти в редовна и задочна форма в три специалности – “Застраховане и осигуряване”, “Финанси” и “Счетоводство и контрол”, които дават широка подготовка на студентите. В първата специалност се изучават дисциплините “Основи на финансите” и “Основи на счетоводството”, в последните две специалности - “Теория на застраховането” и “Теория на социалното осигуряване”. По този начин се създават по-големи възможности за реализация на завършилите студенти във ВУЗФ. В училището се отделя значително внимание и на практическата подготовка на студентите. За тази цел са привлечени като преподаватели изтъкнати специалисти от практиката. Специфично за ВУЗФ е и предлагането на чуждоезиково обучение. В учебните планове на отделните специалности са включени 480 часа за обучение по английски език, което се осъществява от висококвалифицирани преподаватели на Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт”, с която висшето училище има сключено споразумение.
В тази връзка кои са различията между частните и държавните висши училища? По-лесно или по-трудно се работи в частните училища?
Изискванията на нормативните актове за висшето образование в страната са еднакви за частните и държавните висши училища и в този смисъл няма съществена разлика между тях. Различието е може би само в източниците за финансирането им. Държавните висши училища получават средства от бюджета на страната, докато в частните в училища, както е и при нас, издръжката е от заплащаните учебни такси. Не смятам, че е по-трудно да се работи в частно висше училище или че то не дава добра подготовка на студентите. За мен е непонятно защо продължава противопоставянето на частните и държавните висши училища, след като отделните форми на собственост са равнопоставени в новата Конституция на Република България.
Да ви припомня заглавието на въпросното първо интервю пред в.“Застраховател прес” – “Ще работя за утвърждаването на ВУЗФ сред водещите специализирани висши училища в България и в Балканския регион”. Явно това продължава да е целта на ректора му и аз бих ви попитал как се постига такава висока цел, доцент Николов?
Това не е цел само на ректора, а и на колектива на ВУЗФ. Тази висока цел се постига с много труд и упоритост на преподавателите, служителите и студентите във висшето училище и осигуряване на високо качество на обучението. Амбицията ни е нашите завършили студенти да се реализират успешно в практиката и да бъдат оценени много добре от нея. Полагаме усилия за подписване на споразумения за сътрудничество със сродни висши училища в Балканския регион за обмен на преподаватели и студенти, както и за осъществяване на съвместна научноизследователска дейност. Такива споразумения вече са подписани с университети в Истанбул и Букурещ. Водят се преговори за подписване на споразумения и с висши училища в Солун, Белград и Скопие.
За успешната реализация на възпитаниците на ВУЗ са важни и контактите с бизнеса. Поддържате ли такива контакти?
Да, за реализацията им това е много важно. Нашето висше училище има това предимство, че в София се намират повечето застрахователни, осигурителни, банкови и финансови институции, с които то поддържа много добри контакти. В трети курс студентите ни провеждат учебна практика в много от тези институции и придобиват практически знания и умения в реална среда. Осъществяваме обсъждане на учебните планове и програмите по отделни учебни дисциплини с представители на бизнеса, за да се вземат под внимание неговите потребности. Интересуваме се от компетентностите, които трябва да притежават служителите в съответните корпоративни структури, за да ги имаме предвид при формирането на учебното съдържание на изучаваните дисциплини от студентите. Надявам се, че бизнесът също ще започне да проявява интерес към ВУЗФ и да приема на работа по-голям брой наши възпитаници.
Свидетел съм на всичко, което се случва в живота на ВУЗФ, благодарение на чудесните взаимоотношения, които вие лично установихте и установявате с в. “Застраховател прес”. Значи ВУЗФ и в. “Застраховател прес” стават добри постоянни партньори. Съгласен ли сте с това и бихте ли изразили своето виждане за бъдещето ни взаимно сътрудничество?
Благодаря на в. “Застраховател прес”, че отделя значително внимание на живота във ВУЗФ. Не бих желал обаче това да се свързва само с мен. За развитието на висшето училище и неговите изяви заслуга има целият му колектив. Що се отнася до сътрудничеството, смятам, че то трябва да продължи и да се търсят нови форми за обогатяването му. Бих желал на страниците на вестника да се представят най-добрите ни студенти от отделните специалности, разговори с преподаватели във висшето училище, информация за отделните специалности, както и възможности за реализация на нашите студенти. Сигурно могат да се намерят и други форми, които да задълбочат и обогатят нашето партньорство, за което още веднъж изказвам своята благодарност.
Интервю на Петър Андасаров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, "Управление на риска"
Христо Драганов, 2003 |