Член на Съвета на Директорите.Председател на Изпълнителния комитет. Изпълнителен директор на
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 26.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
5 години след 11 септември 2001: Рискът,свързан с щети от тероризъм и катастрофи,нараства
Застрахователното покритие на терористичните рискове, независимо от позитивното изменение на ситуацията след събитията от 11 септември 2001 г., остава недостатъчно. Това е изводът на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) 5 години след трагичните събития от 11 септември 2001г. в САЩ. Според оценки на ОИСР частните застрахователни компании не са в състояние изцяло да покрият рисковете, свързани с тероризма, поради техните “екстремално големи размери”. Освен това терористичните рискове са много по-сложни за моделиране и прогнозиране в сравнение с другите типове рискове, в това число и от природен и техногенен характер. ОИСР отбелязва също, че финансовите пазари не показват особено желание да работят по терористични рискове. Изхода ОИСР вижда във формирането на застрахователни антитерористични пулове на принципите на частно-държавното сътрудничество, както е например в Австралия, Франция, Германия, Великобритания, Холандия и други страни.
“При сегашните условия икономическите и социалните последствия от мегатерористичен акт могат да бъдат далеч по-сериозни, отколкото през 2001 г.”, предупреждават от ОИСР. Според оценки на експерти от ОИСР, максималните щети от мащабно терористично нападение могат да достигнат порядъка от 50 млрд. до 250 млрд. долара. За сравнение, терористичният акт от 11 септември 2001 г. в САЩ струваше на застрахователите 30 млрд. дол.
“В някои страни застрахователните обезщетения в случай на химическа, ядрена или биологическа атака могат да надхвърлят компенсационните възможности както на държавата, така и на застрахователните компании”, се казва в доклада. Рисковете, свързани със заплаха от химическа, биологическа или ядрена атакаq по правило не се покриват от застрахователите и не винаги са заложени изцяло в компенсационните планове на държавата. Във връзка с това ОИСР призовава правителствата да си взаимодействат със застрахователните компании в разработването на застрахователни схеми, които биха включили подобни рискове.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, "Книга за парите"
Методи Христов
Станимир Христов, 2002 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. |