В ЛОНДОН ПРЕГОВАРЯТ ЗА ПОКУПКАТА НА "ДЗИ БАНК"

18 Септември 2006 г.,zastrahovatel.com
в-к"Банкер",бр.37/2006г.
     

 

Когато Българската фондова борса спре търговията с акциите на дадено дружество, това е ясен сигнал, че там се разиграват съдбоносни събития. А на "ДЗИ Банк" подобно нещо й се случва за втори път, при това за по-малко от една година. За сефте търговията с акциите й бе спряна в края на октомври 2005 г. - дни след убийството на собственика на финансовата група "ДЗИ" Емил Кюлев. Сега блокирането на сделките й отново е факт, но поводът е съвсем друг. Изненадващо за всички, които не са посветени в кухнята на финансовата група "ДЗИ", управителният съвет на ЗПАД "ДЗИ" - компанията майка, поиска от Българската фондова борса и Комисията за финансов надзор (КФН) разрешение за спиране на търговията с акциите на "ДЗИ Банк", в която застрахователната компания притежава 50.09% от капитала. Според официалното съобщение, разпространено на 19 септември, причината е, че ЗПАД "ДЗИ" е получило няколко сериозни оферти от западни инвеститори за акционерния си пакет в банката. Преди да вземат решение по направените предложения, акционерите на "ДЗИ Банк" ще поискат от кандидат-инвеститорите допълнителна информация, като в писмото на УС на ЗПАД "ДЗИ" до борсата се казва, че този процес ще отнеме около 30 дни.

Шефовете на фондовата борса и на КФН реагираха като под команда на молбата на ЗПАД "ДЗИ" и на 20 септември преустановиха търговията с акциите на застрахователната компания и на банката. Решението за това е взето по реда на чл.107 от Закона за публично предлагане на ценни книжа, според който сделките с акции се преустановяват временно или напълно, ако съществува риск за интересите на инвеститорите или за стабилността на фондовия пазар. При всички положения рязкото спекулативно покачване или спадане на цените на дадени ценни книжа попадат в тази дефиниция. А новината за подаване на оферти за покупката на "ДЗИ Банк" би довела до рязък скок в цените на акциите й.

Всъщност искането на компанията майка до борсата е поредното потвърждение за силния интерес на чуждестранни инвеститори към покупката на "ДЗИ Банк" и дори за напредналата фаза на преговорите с тях. Противно на дълбоко пазената тайна досега, банкери вече твърдят, че гръцките "Алфа Банк", "И Еф Джи Юробанк", унгарската банка "ОТР" и белгийската банкова група "Кей Би Си" вече са успели да направят анализи на правното и финансовото състояние на "ДЗИ Банк" - т. нар. "дю дилиджънс", и дори да подготвят конкретни оферти.

Според Весела Кюлева, която след смъртта на съпруга си Емил Кюлев е силната фигура във финансовата група "ДЗИ", част от която е и банката, нито един от кандидатите не е влизал в кредитната институция, за да прави своя оценка на финансовото и правното й състояние.

"Знаете, че по поръчка на акционерите на "ДЗИ" инвестиционната банка "Морган Стенли" изготви дю дилиджънс на "ДЗИ Банк". Той се ползва от кандидат-инвеститорите. Надявам се да получим добри оферти от страна на големи финансови групи като "Кей Би Си", "И Еф Джи Юробанк" и "Алфа Банк". За момента обаче няма нищо по-конкретно. Не са насрочвани и срещи между акционерите на групата и кандидат-купувачите. Очаквам да има някакво развитие в близките две-три седмици", заяви в телефонен разговор с репортер на в."БАНКЕРЪ" Весела Кюлева. Тя категорично подчерта, че за момента става дума за продажбата само на банката, но не и за тази на застрахователните дружества.

Според запознати с кухнята на "ДЗИ Банк" експерти всъщност цялата процедура около продажбата й е поверена в ръцете на "Морган Стенли". В лондонския офис на американската инвестиционна банка вече били пристигнали конкретните оферти и проектодоговорите за покупко-продажбата на "ДЗИ Банк", подадени от "И Еф Джи Юробанк", "Алфа Банк" и "Кей Би Си". Точно това е била и конкретната причина, за да бъде поискано спиране на търговията с акциите на "ДЗИ Банк" и ЗПАД "ДЗИ" на Българската фондова борса.

Според някои банкери, след като прегледат офертите, експертите от "Морган Стенли" ще поискат от кандидат-купувачите те да бъдат подобрени. Ако собствениците на "ДЗИ Банк" пожелаят, на инвеститорите ще бъде предложено да направят и промени в проектодоговорите за покупко-продажба. Тук трябва да уточним, че освен със ЗПАД "ДЗИ", която пряко притежава 50.09% от капитала на банката, а заедно с дъщерните си дружества 68%, кандидат-купувачите ще трябва да се съобразят и с мнението на "Банк Аустрия", в случай че желаят да придобият по-голям дял от банката. Както е известно, "Банк Аустрия" е собственик на 25% от акциите на "ДЗИ Банк" и е издала върху тях специални варанти, с които търгува на виенската борса.

Сегашната ситуация с "ДЗИ Банк" (макар и прогнозирана от наблюдателите) показва, че липсата на законно регламентирана процедура за водене на преговори при продажбата на частни дружества, в това число и на банки, позволява около тях да витаят какви ли не слухове.

Разбира се, всеки мажоритарен акционер на такъв тип дружества има своите аргументи за мълчанието си, но когато става дума за публични дружества, особено за банки, подобна конфиденциалност не е оправдана. Първо, защото дребните акционери тънат в неведение и поради неинформираност могат да вземат погрешни решения за продажба на ценните си книжа. Второ, клиентите, поверили парите си на въпросната кредитна институция, са в правото си да знаят какво ще стане с нейния собственик и на тази база да решат как да управляват авоарите си.

Все още е рано да се правят каквито и да е прогнози за сумата, която биха платили инвеститорите за покупката на "ДЗИ Банк". Не че вече няма спекулации и по този въпрос. Някои банкери например твърдят, че "И Еф Джи Юробанк", която притежава Пощенска банка, е предложила 190 млн. евро за 100% от капитала на "ДЗИ Банк".

Единият от индикаторите за това каква сума биха платили инвеститорите за "ДЗИ Банк" са цените, при които са се търгували акциите на кредитната институция на Българска фондова борса. Последните сделки са сключени на 19 септември за 5.41 лв. за акция с номинал 1 лев. Това означава, че според оценката на българския фондов пазар (доколкото тя може да е меродавна) банката, чийто акционерен капитал по номинал е 50 млн. лв., струва около 270 млн. лв., или близо 140 млн. евро. Разбира се, при определянето на цената влияят и много други фактори, като пазарен дял, качество на активите, евентуални бъдещи разходи, които кандидат-купувачът смята да направи за преструктурирането на банката, и т.н. Затова преди да има конкретни предложения за покупката на "ДЗИ Банк", всякакви прогнози за оферираната цена са нещо като гадаене по звездите.

Петър Илиев
(Б)

Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки