Предложените данъчни промени ще върнат назад пенсионноосигурителните дружества

17 Октомври 2005 г.,zastrahovatel.com
Интервю с Атанас Раков, главен изпълнителен директор на ПОК “Съгласие”

- Г-н Раков, смятате ли, че готвените напоследък данъчни промени в законите със силно ограничаване на данъчните преференции за доброволното пенсионно осигуряване ще доведат до сериозни сътресения на пазара?

- Становището както на ПОК “Съгласие” АД, така и на останалите пенсионноосигурителни дружества е, че представеният проект за промени в данъчните закони ще повлияе изключително негативно върху състоянието и развитието на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване. Ограничаването на преференциите ще рефлектира пряко върху развитието на т.нар.”трети стълб” на пенсионната система в посока на намаляване не само на новоосигурените, но и на лицата, които до момента се осигурява доброволно за допълнителна пенсия.

По данни на КФН към 30.06.2005 г. над 539 хиляди души се осигурят в доброволни пенсионни фондове, общият размер на нетните активи на всички доброволни фондове за същия период възлиза на 364 183 хиляди лева, а броят на пенсионерите, получаващи допълнителни пенсии, е 2200 души. Затова всяка сериозна промяна в данъчния режим, и то в посока на ограничение на данъчните преференции, ще се отрази изключително неблагоприятно върху тази дейност. Предложените промени в данъчните преференции за личните осигурителни вноски и за вноските за сметка на работодателя ще върнат назад постигнатото от пенсионноосигурителните дружества с цената на много усилия, сериозна разяснителна работа и сериозни инвестиции в информационни системи и обслужване на клиенти. Анализът показва, че преобладаващата част от осигурителните вноски на осигуряващите се с лични вноски и с вноски за сметка на работодател са с размери в рамките на предоставената данъчна преференция. По тази причина намаляването на размера на данъчното облекчение ще рефлектира пряко върху намаляване на осигурителните вноски и съответно до по-незначителен размер на отпусканата допълнителна пенсия.

Промяната на принципа при определяне на данъчното облекчение - от процент от осигурителния доход към абсолютна сума, поставя в по-неблагоприятна позиция именно лицата със средни и високи доходи, които в момента са основният контингент на осигуряващите се допълнително за доброволна пенсия.

Нашето становище е, че размерът на предоставяните данъчни преференции по отношение на осигурителните вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване и данъчният режим при изтегляне на натрупани суми преди настъпване на осигурителен случай трябва да бъде обвързан и да съответства на промените в данъчната скала по отношение на дължимите лични и корпоративни данъци.

Негативното отношение към представения проект не само на пенсионноосигурителните, но и на застрахователните, и на здравноосигурителните компании е предпоставка да бъдат създадени общи експертни групи, които ще се стремят да анализират и предложат разумни и икономически обосновани промени в данъчните закони.

- Има ли нещо друго, което ви смущава в нормативната уредба на пенсионноосигурителните дружества, още повече че предстоят и промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО)?

- Дейността по допълнително пенсионно осигуряване като важен елемент на пенсионната система в България изисква и адекватни промени в нормативната уредба. Затова смятам, че промените в Кодекса за социално осигуряване не бива да са епизодични, а да са подчинени на определена философия, следствие от провежданата в страната пенсионна реформа. Най-важните промени в Кодекса се отнасят до либерализиране на инвестиционния режим на пенсионните фондове, въвеждането на възможността за избор на инвестиционен портфейл в допълнителното доброволно пенсионно осигуряване, регламентирането на начина на формиране на пенсионните резерви. Същевременно голяма част от предвижданите изменения в Кодекса произтичат от предстоящото присъединяване на България към Европейския съюз. Законодателните промени са основно в посока на адаптиране и хармонизиране на законодателството в сферата на допълнителното пенсионно осигуряване с европейските директиви в тази сфера. Нашата основна цел в това отношение ще бъде интегрирането на модела на българската пенсионна система в рамката на европейското законодателство. Това е изключително трудна и много важна задача и пенсионноосигурителните дружества участват активно чрез свои експерти в работните групи, създадени с цел хармонизиране на законодателството в социалната сфера с европейското.

- ПОК “Съгласие” е в тройката дружества, които са реализирали обща печалба от 1,5 млн.лева през миналата година. Какви са останалите резултати, в т.ч. доходът, реализиран от инвестициите по трите фонда, осигурените лица?

- Действително ПОК “Съгласие” приключи 2004 г. с положителен финансов резултат и е едно от първите пенсионноосигурителни дружества с печалба от своята дейност.

Към 31.12.2004 г. в управляваните от ПОК “Съгласие” пенсионни фондове – универсален, професионален и доброволен - участват 309 270 лица, като осигурените според данни на КФН са 296 500 души. По брой осигурени лица компанията заема трето място с пазарен дял от 10,92%. Общият размер на нетните активи на управляваните от компанията пенсионни фондове възлиза на 76 594 хил.лева, което отрежда на компанията трето място сред останалите дружества. Само за 2004 г. броят на осигурените лица в управляваните от ПОК “Съгласие” пенсионни фондове е нараснал с над 36 хил.души, а на управляваните нетни активи – с 25.554 млн.лева.

Положителните тенденции по нарастване на броя на осигурените лица и на размера на управляваните активи продължават и през първото тримесечие на 2005 г. Към 31.03.2005 г. броят на участниците в управляваните от ПОК “Съгласие” пенсионни фондове е 320 173, като осигурените по данни на КФН са 302 281 лица. Общият размер на нетните активи на управляваните фондове е 82 797 хил. лева.

ПОК “Съгласие” продължи тенденцията от 2004 г. и приключи тримесечието с положителен финансов резултат от 58 хил. лева.

- Какво ново планирате в областта на инвестициите, евентуално развитие на клоновете на дружеството, на персонала?

- Основна цел в политиката на компанията остава подобряване на качеството на обслужване на вече осигурените лица и същевременно създаването на всички условия за привличане на все по-голям брой новоосигурени – на базата на разгърната мрежа от регионални представителства, конкурентни такси и добро информационно обслужване. Поради това през изминалата година компанията въведе нова информационна система, осигуряваща необходимото ниво на обслужване на все по-нарастващия брой осигурени в пенсионните фондове на “Съгласие”.

ПОК “Съгласие откри нови представителства в градове, фирми и структури, където компанията има по-сериозно присъствие на база брой осигурени лица за да улесни получаването на интересуващата ги информация за състоянието на техните партиди. И през настоящата година ще продължи изграждането на разгърната мрежа от клонове в цялата страна. Същевременно избралите пенсионните фондове, управлявани от ПОК “Съгласие” могат да получат необходимата им информация и във всички представителства на групата “ Орел- Г -Холдинг” в страната.

- Как бихте определили старта на пенсионната реформа и развитието й у нас на фона на страните в Западна и Централна Европа? В момента относителният дял на активите на пенсионните фондове към БВП е 2,07%, което в стойност представлява 787 млн. лева, а пенсионните дружества управляват парите на 2,7 милиона осигурени.

- Не само моето мнение, но и оценката на всички международни институции е, че пенсионната реформа в България е една от малкото успешни реформи в страната. Поради тази причина необходимо е да се направят всички законодателни промени – в КСО, в данъчните закони, които биха затвърдили тази оценка и биха дали допълнителен стимул за развитието на пенсионната система в България.

Цитираните от вас данни показват, че стартът на реформата в посока на развитие на допълнителното пенсионно осигуряване е успешен и е сериозна основа за нарастването на броя на осигурените, на размера на управляваните активи и на относителния дял на активите на пенсионните фондове към БВП.

Можем да кажем, че възприетият модел на пенсионна система е успешен и че като стратегия и резултати от пенсионната реформа България изпреварва редица страни в Западна и Централна Европа. Нашата основна цел в бъдеще ще бъде да развиваме и усъвършенстваме този модел на базата на сериозните постижения в областта на допълнителното задължително и допълнителното доброволно пенсионно осигуряване.

- Не смятате ли, че ниският размер на вноските в универсалните фондове е недостатък на системата? В Полша и Унгария средният размер на тази вноска е около 7% от брутния доход на лицата. При нас тя е 3%, което определя по-ниския темп на акумулиране на средствата в допълнителните фондове…

- Развитието на т.нар “втори стълб” на пенсионната система – т.е. допълнителното задължително пенсионно осигуряване е в пряка зависимост от финансовото състояние и переспективите на задължителното държавно пенсионно осигуряване. Поради това и размерът на осигурителната вноска в универсалния пенсионен фонд като процент от осигурителния доход бе определен от гледна точка влиянието върху финансовото състояние на държавната пенсионна система. Това определя и възприетия нисък процент на вноската в универсалния пенсионен фонд в сравнение с други страни с подобен модел на пенсионна система като Полша и Унгария. При положение, че все още дефицитът на държавната пенсионна система е значителен, не може още от началото на реформата да се заложи висок процент на осигурителната вноска. При разработването на стратегията за пенсионната реформа в България се възприе идеята за постепенно нарастване на размера на вноската в универсалния пенсионен фонд.

Положителен е фактът, че постепенното нарастване на размера на вноската (3% през 2004 г., 4% през 2006 г. и 5% през 2007 г.) намери законова регламентация в промените в Кодекса за социално осигуряване. Това е важна промяна и сериозна гаранция по партидите на осигурените лица в универсалните пенсионни фондове да се акумулират достатъчно средства, които да позволят отпускането на по-сериозен размер на допълнителна пенсия.

- Очаквате ли преструктуриране на пазара, предизвикано от възможността за смяна на пенсионния фонд?

- Статистиката по отношение на броя на лицата, променили участието си от един пенсионен фонд в друг съответен пенсионен фонд, управляван от друга пенсионноосигурителна компания, показва, че процесът като мащаби е твърде ограничен. За цялата 2004 г. този процент е 3,87 от общия брой на осигурените лица във всички пенсионноосигурителни дружества. Тази тенденция продължава и през 2005 г., поради което промените от гледна точка на процента на пазарния дял в отделните фондове са незначителни. Всичко това ни дава основание да считаме, че процесът на промяна не може да доведе до преструктуриране на пазара на допълнителното пенсионно осигуряване, като водещите пенсионоосигурителни компании, сред които е и ПОК “Съгласие”, запазват и затвърждават пазарните си позиции.

- До момента инвестиционната рамка бе доста рестриктивна. Смятате ли, че предстоящите промени в КСО, предвиждащи отпадане задължението за 50% инвестиции в ДЦК и включване на нови инвестиционни инструменти, ще дадат повече свобода на фондовете, но и повече отговорности при по-рискови инвестиции? Какво могат да очакват клиентите на пенсионните дружества?

- Предстоящите промени в КСО са насочени към либерализиране на инвестиционния режим на пенсионните фондове в посока на премахване на някои от съществуващите задължителни изисквания по отношение на инвестиране на активите на пенсионните фондове (каквото е задължението за инвестиране в ДЦК на минимум 50% от активите на задължителните фондове и 30% от активите на доброволните фондове); възможността за вложения в ценни книжа, емитирани от страните от ЕС; увеличаване на разрешения процент за инвестиране в акции, приети за търговия на регулирани пазари, увеличаване процента на инвестициите в чужбина. С тяхното приемане ще нараснат възможностите на пенсионните компании да поддържат стабилен и достатъчно висок доход от инвестиране на средствата на осигурените лица, като същевременно се спазва на изискването за сигурност на вложенията на осигурените лица. Желанието на пенсионноосигурителните компании е да инвестират по-сериозен ресурс в реалната икономика, в различни инфраструктурни проекти, в общински и корпоративни облигации, в други инвестиционни инструменти с достатъчно висок доход, съблюдавайки естествено принципите за сигурност на инвестициите и защита интересите на осигурените лица.

Каква инвестиционна стратегия ще избере всяко едно пенсионноосигурително дружество е решение на акционерите и мениджмънта на компанията. В стремежа си да завоюва и защити доверието на хората, избрали фондовете, управлявани от ПОК “Съгласие”, компанията набляга на сигурността и разумния риск в инвестиционната си политика. За нас е важен не краткотрайният ефект от рискови операции за завоюване на временни челни позиции, а разумният риск при относително по-консервативна инвестиционна политика и умерен и постоянен ръст на реализирания доход в дългосрочен план. С либерализирането на инвестиционния режим на пенсионноосигурителните дружества, естествено, и ПОК “Съгласие” ще се ориентира към разнообразяване на инвестиционните решения, като продължава възприетата до момента стратегия в управлението на активите на пенсионните фондове.

Въпросите зададе Илеана Гаврилова



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки