Мартин Съливан е новият президент на АIG

22 Октомври 2005 г.,zastrahovatel.com
Петдесетгодишният Мартин Съливан получи поста президент на най-голямата американска застрахователна компания American International Group (AIG) след принудителната оставка на своя предшественик Морис Грийнбърг, който беше нейн президент в продължение на 38 години. Мартин Съливан зае своя пост още през март,т.г., когато заради скандал с финансовата отчетност компанията се оказа в криза. Така че освен необходимостта бързо да навлезе в същността на работата, Съливан трябваше за кратко време да смени ръководството на компанията, за да успокои регулаторните органи. Преди да бъде избран за президент на AIG, Мартин Съливан заемаше длъжността директор по оперативната дейност

Самият Съливан до голяма степен е обвързан със своя бивш шеф както в професията, така и в личния си живот. “Работих с Грийнбърг от 17-годишен. Всичко, което знам, съм научил от него”, отбелязва той пред Съвета на директорите при назначаването му на поста президент. И все пак той се старае да не подражава на своя учител. Грийнбърг беше авторитарен ръководител и много от решенията вземаше сам, без обсъждане. При това трябва да се има предвид, че AIG е най-голямата застрахователна корпорация в света с доходи 98 млрд. долара и със силно разклонена структура на бизнеса. Ако Грийнбърг нареждаше, без да напуска кабинета си, то Съливан се съветва с мениджърите, като сам отива при тях. Ако Грийнбърг се съпротивяваше на всякакво вмешателство от страна на регулаторните органи, то Съливан не се уморява да повтаря пред главния прокурор на Ню Йорк Елиът Шпитцер: “Ние всичко разбираме. Ние се променяме.”

Мартин Съливан е роден в Лондон, в Ист Енд. Когато навършва 17 години, вместо да постъпи в колеж, започва работа като търговски помощник в лондонския офис на AIG. Изпращайки телекси до сътрудниците, чете съобщенията и научава по нещо за застраховането на рискове. С тези неголеми знания започва неговият бърз растеж в служебната йерархия. Скоро става ръководител на целия европейски бизнес на AIG. Тогава го забелязва Морис Грийнбърг и през 1996 г. го назначава в централния офис на компанията в Ню Йорк като ръководител на подразделенията на AIG зад граница. Грийнбърг искаше да види като свой приемник един от синовете си, но когато станало ясно, че това няма да стане, през 2002 г. съседния на президентския кабинет заел Мартин Съливан, получавайки длъжността директор по оперативната дейност.

През февруари AIG съобщи, че надзорните органи започват разследване на нейните застрахователни сделки и нарушения във финансовата отчетност. След тази новина акциите на компанията рязко паднаха. Когато стана ясно, че Грийнбърг не желае да сътрудничи с надзора, Съветът на директорите започна да обсъжда въпроса за неговия приемник, и в крайна сметка 80-годишният Грийнбърг трябваше да напусне и поста президент, и поста председател на Съвета на директорите на AIG. След своето назначаване Мартин Съливан събра топ-мениджърите, голяма част от които са работили при Грийнбърг толкова дълго, колкото и той самият. “Трябва да се научим да разделяме емоциите от бизнеса и да се концентрираме върху бизнеса”, каза той.

Междувременно продажбите на компанията се понижаваха, нейните акции продължаваха да спадат. Тогава Съливан, вземайки предвид и мнението на Съвета на директорите, решава, че е време лично да посети надзора. Срещата със Шпитцер – главния прокурор на щата Ню Йорк, и надзорниците започнала с шега. Съливан, който имал ирландски корени, попитал Шпитцер, който преди това незадълго бил в Ирландия: “Ходили сте да навестите клана О’ Шпитцер?” Но скоро президентът на AIG преминал към сериозен тон. “Аз съм тук. Повече не е нужно да изпращате официални призовки до AIG. Просто ми позвънете и аз лично ще ви отговоря.”

След тази визита се появи заявление на Шпитцер, в което се казваше, че “новият мениджър на AIG не отказва да сътрудничи с регулаторните органи и достигането до споразумение по гражданския иск е напълно реално”. След тази новина акциите на AIG скочиха с 5%.

Немалко усилия Съливан положи и за въвеждането на ред в счетоводната отчетност. Той често идвал в стаята, в която на огромна маса групата от финансисти проверявала годишния отчет на компанията, публикуването на който AIG за трети път отлагала. Причина за това били и кадровите промени: в оставка бил финансовият директор Харвард Смит, който отказвал да сътрудничи с надзора. Някои мениджъри си спомнят, че Съливан ги призовавал да не прикриват нищо от онова, което показва отчетността.

В края на май AIG публикува своя годишен отчет. Преразглеждайки показателите, компанията понижи своя собствен капитал с 2,7 млрд. долара. Нейният кредитен рейтинг бе намален с още един пункт – от АА + на АА. Това обаче не попречи новият глава на AIG Мартин Съливан да получи най-високата оценка от критици и анализатори: “спасителят на AIG.”(Wall Street Journal, 21.07.2005 г.)



Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Застрахователен пазар"
Боян Илиев, Ирена Мишева, 2005
orange_li
"Наръчник на застрователния посредник"
Христо Драганов Румен Гълъбинов, 2003
orange_li