Първи изпълнителен вицепрезидент на "Алианц България Холдинг" АД и Изпълнителен директор на ЗАД "Алианц България"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Европейското членство ще извади целия бизнес “на светло”
- Как изглежда българският застрахователен пазар през призмата на предстоящото членство на България в ЕС? Какви са очакванията за дружеството, което ръководите, за застраховането у нас като цяло?
-Румен Георгиев:
-По-малък пазар означава по-малки проблеми. По голям пазар – по-големи проблеми. Ще нарасне конкуренцията. Не става въпрос само за навлизане у нас на външни застрахователи, а и за излизане на българските застрахователи на пазарите на други европейски страни.
-Цветанка Крумова:
-Не очаквам, че само за един ден изведнъж ще се промени всичко. Няма да станем по-умни и по-богати за един ден, нито по-млади или по-красиви. Българският пазар преживя значителни трансформации и очаквам в бъдеще да работим в една стабилна и регулирана среда, да използваме повече нови технологии и да имаме информирани потребители.
-С други думи – вие продължавате делничната си ежедневна работа, но “настройката” на работата ви е европейска. Иначе не бихте били сред дружествата с най-динамично развитие, не бихте имали такава богата гама от продукти и толкова нови предложения в каско застраховането.
Румен Георгиев:
-Може да прозвучи нескромно, но е така – ние активно изучаваме и прилагаме най-доброто от европейските технологии в работата си и във взаимоотношенията си с нашите клиенти и партньори. Трупаме съвместен опит и съвместно използване на знания със съзастрахователи и презастрахователи от целия свят.
Цветанка Крумова:
-Адаптирането към нови условия винаги е труден процес, но за една млада и динамична компания е по-лесно да го постигне.
-Преди няколко месеца лицензирана от Комисията за финансов надзор кредитна агенция ви даде индекс BB+, което означава най-общо “способност за изплащане на искове”. Това също е европейски стандарт.
Румен Георгиев:
-Винаги сме имали тази способност, винаги сме плащали. Нямаме неизплатени искове. Проблемът сега е друг – качество във всичко. Очакваме в бъдеще оценките на европейските кредитни агенции да бъдат още по-високи.
Цветанка Крумова:
-Измежду силните кредитни страни на компанията, които бяха отчетени като основни фактори за оценката от рейтинговата агенция, са високите темпове на растеж на компанията, доброто управление на портфейла и наличието на силна финансова група, която допринася за развитието на застрахователния бизнес на компанията.
-Вие сте сред водещите в автомобилното застраховане компании, преди всичко като динамика в развитието. Как ще завърши за вас годината?
Румен Георгиев:
-Ние не искаме да приличаме на други компании. Да се “водиш”, че си силен някъде в някоя ниша, е добре, но не това е важното. Една компания трябва да предлага различни продукти, да притежава разнообразен портфейл. И ние се стремим да бъдем такива. Днес е актуално да говорим за колегиалността и качеството в застраховането. Не само за цифри, а и за принципни неща.
Цветанка Крумова:
-Предпочитаме вместо да повтаряме какъв е премийният приход на компанията, да преброим лоялните си клиенти и да ги накараме да почувстват, че си е струвало, че са ни повярвали. Това, че имаме над 80 офиса, едва ли би имало значение, ако в тях не работеха над 300 лоялни и мотивирани служители. За това искаме да говорим в края на годината.
-Един от най-актуалните въпроси за застрахователите и застрахованите днес е каква ще бъде цената на застраховката “Гражданска отговорност” през 2007 г.?
Румен Георгиев:
-Очаквам да бъде значително по-висока. А пък заплатите на хората – като заплатите в “Армеец”! Въобще не се шегуваме. Като ще ставаме част от Европа, трябва да бъдем европейци във всяко отношение. И като цена на застраховката “Гражданска отговорност”, и като цена на труда. В широк смисъл всички тези неща касаят отговорностите – на работодател към работник, на застраховател към застрахован и т. н.
-Рано или късно ще се стигне до високи заплати и цени на застраховката. Но кой ще бъде готов да плати например 2000 евро за застраховка “Гражданска отговорност”? Застрахователите? Клиентите?
Румен Георгиев:
-Не знам някой добре организиран и мобилен застраховател по света да не е готов да вземе пари... А хората готови ли са да не карат в лявата лента? Готови ли да няма по десет убити на ден? По пътищата у нас се води война. Трябва да се учим на толерантност... Никъде го няма това, което виждаме по нашите пътища. Полицията ни също трябва да стане европейска полиция. А не да гледа отстрани какво става. Не може само вечер да се дебне за пийнали шофьори и на едно-две места за някой, който ще пресече на червено, за да му вземат 20 лева... По това се различават развитите общества и държави – в отговорността към трети лица в най-общ смисъл. Отговорността ни вътре, в самата държава – между институциите, между компаниите, между хората. У нас няма отговорност - има безотговорност към всичко... Останалите неща постепенно ще се нагодят.
-Нещата опират и до застрахователната култура. Но не само на гражданите, на клиентите, а и на самите застрахователи. Това, за което говорите, се отнася и до такива знания. Чували сме да се задава въпросът: “Като поскъпне догодина “Гражданска отговорност”, ще си я купувате ли?” И някои хора отговорят отрицателно. А подобен въпрос е немислим, да не говорим за отговора.
Румен Георгиев:
-Затова има държавно регулиране на застрахователния пазар. Въпросът за социалната отговорност на частното застрахователно дружество в никой случай не може да се сведе до социалния елемент в цените, още повече в цената на едни от продуктите. Социалната отговорност е въпрос на непрекъснат диалог и поемане на разнообразни тежести и отговорности и от страна на държавата, и от страна на потребителите. Ако държавата има възможности и е готова, нека си създаде държавно дружество и да продава “Гражданска отговорност” по 10 лева, пък да видим как ще изплащат щети после! Нека погледнем Здравната каса и видим как и от какво се лекуват хората, за какво стигат средствата. Няма защо застрахователите постоянно да бъдат бламирани с въпроса: “Ще се качи ли “Гражданската отговорност” и с колко?” Да, ще се качи! Ако обективните условия и разчети обосновават това, ще поскъпне петкратно. И ще се плаща. Когато човек плаща, тогава почва да разбира...
Цветанка Крумова:
- Социалният елемент се състои в това всеки гражданин да бъде обезщетен в случай, че пострада. Социалният елемент е в съществуването на Гаранционния фонд, а не при застрахователите. Увредените при катастрофи трябва във всички случаи да бъдат обезщетявани – или от застрахователите, или от Гаранционния фонд.
-Готово ли е българското застраховане за европейското членство при малкия капитал на някои дружества...?
Румен Георгиев:
-Когато източниците на големи ресурси са извън субекта, неговият успех в конкурентната борба в голяма степен зависи от уникалните, неуловимите на пръв поглед знания, с които той разполага. Българското застраховане има такива знания и опит. Що се отнася до работата на чуждестранните застрахователи, ще кажа, че те нерядко работят по-лошо от нас. Без да назовавам имена, примери има достатъчно. За неизплащане на щети или пък плащане с пъти по-малко от необходимото. Ние сме перфектни застрахователи от гледна точка на социалните особености и елементи.
Цветанка Крумова:
-В застраховането капиталът не е толкова важен. Платежоспособността е по-важна. В развитите страни има тенденция хората да предпочитат да решават проблемите помежду си, защото ако предявят иск пред застрахователя, цял живот ще плащат по-високи премии. Застраховането е финансова дейност и в същността си представлява преразпределение на националния доход. Ние не създаваме, а преразпределяме.
-Как ще се вместим според вас в европейския пазар?
Цветанка Крумова:
-В момента като цяло нашият пазар се развива много по-динамично от световния и в частност от европейския. Това важи за Централна и Източна Европа. В страните от тези региони има много по-високи темпове на растеж и това е съвсем нормално.
Румен Георгиев:
-Негативите на първоначалното развитие рефлектираха най-вече у нас, в българските дружества. Най-положителното на членството в Европа е, че всичко ще излезе на светло. Никой няма да дойде да прави бизнес в нашата “черна дупка”, без да разполага с достатъчно информация. Затова е този натиск върху нас и върху институциите всичко за пазара на застраховката “Гражданска отговорност” да излезе на светло. За да дойде да работи у нас европейски застраховател, той ще иска да разполага с пълна информация.
Що се отнася до нашето навлизане на чужди пазари, ние извършваме съответни проучвания и готвим проекти. Ще съобщим, когато му дойде времето.
-След стъпването и на “Дженерали” у нас се чуват коментари, че всички “големи” са дошли. Какво мислите за това?
Румен Георгиев:
- Далеч не са всички. Ще дойдат още много. Ще работят, ще си продават продуктите в чиста и ясна конкурентна среда. Гражданите ще спечелят от това.
-В конфигурацията си вече имате, освен застрахователна компания, и банка и пенсионноосигурително дружество. Какви са плановете ви по отношение на животозастраховането?
Румен Георгиев:
-Подготвяме старта на животозастрахователна компания. Значи мислим и по този въпрос.
Разговора водиха
Петър Андасаров, Славимир Генчев
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "Юбилейна научна сесия посветена на личността и творчеството "
Проф. д-р Велеслав Гаврийски
Академик Иван Стефан, "Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, |