Без "Зелена карта" по пътя към Европа

07 Ноември 2006 г.,zastrahovatel.com
в-к "Капитал",бр.44/2006г.

Шофьорите ще пътуват в ЕС с по-скъпа "Гражданска отговорност" и надпис BG на табелата

Уголемяване


нова цена
140 лева ще е приблизителната цена на обединената "Гражданска отговорност" за най-ниския клас автомобили по предварителни данни на застрахователите.


Българските шофьори вече са достатъчно отговорни, за да карат по европейските пътища, без да бъдат проверявани за застраховки.
Затова от следващата година те ще могат да пътуват зад граница само с "Гражданска отговорност" и не трябва да си купуват скъпия сертификат "Зелена карта" ("Гражданска отговорност" за чужбина струва 320 евро за една година). Това заключиха експертите на Съвета на бюрата (международната организация по "Зелена карта"), след като проверяваха по софийските улици броя на автомобилите с "Гражданска отговорност". Почти 100% от спрените водачи са имали задължителната застраховка.
"Експертите на Съвета на бюрата ще препоръчат на управителния съвет на организацията да включи България в споразумението между държавите от Европейския съюз", съобщи Ралица Агайн, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, отговарящ за застрахователния сектор. В документа страните членки взаимно признават регистрационните табели на автомобилите като доказателство за наличието на "Гражданска отговорност". Когато България стане страна по споразумението, европейските митничари и полицаи ще приемат на доверие, че щом колата е с надпис BG на табелата, значи водачът е сключил задължителната застраховка и не трябва да го проверяват. Пък и дори този шофьор да е един от онези най-много 5% без полица (колкото са незастрахованите според статистиката на КФН), в България има специален фонд, който ще плати за нанесените от него щети в ЕС.

Да, но

това едва ли ще стане от началото на 2007 г. Ралица Агайн обяснява, че процедурата по осъществяването на решението на практика е времеемка. Освен че всяка от близо 30-те страни в споразумението трябва да каже "да", решението трябва да бъде одобрено и обнародвано от Европейската комисия. Това е доста тромава процедура и Агайн не се наема да прогнозира кога точно ще приключи. По информация от сектора най-песимистичният краен срок е средата на годината. През това време "Гражданска отговорност" ще важи за ЕС, но за шофьорите ще остане неудобството да ходят до застрахователя си, за да им издаде зеления сертификат. Желаещите да пътуват в чужбина ще трябва да платят само цената на картончето и разходите по администрирането му (около 5-10 лв. по изчисления на застрахователите).
Обединяването на "Зелена карта" и "Гражданска отговорност" за територията на ЕС бележи началото на период на

Несигурност

за застрахователите. По неофициална информация от сектора дружествата са договорили с презастрахователите да им прехвърлят по-голяма част от риска следващата година. Според източници от застраховането това е признак, че компаниите не могат да преценят колко приходи ще успеят да съберат и колко ниско конкуренцията ще свали цената на обединената полица.
От 2002 г., когато падна монополът на "Булстрад" върху продажбите на "Зелена карта", досега пазарът на сертификата бе сравнително спокоен. Приходите бяха почти константни, тъй като броят на пътуващите в чужбина растеше бавно, застрахователите бяха договорили помежду си фиксирана минимална цена на полицата и само 10-ината компании - членки на Националното бюро по "Зелена карта", имаха право да я продават. Самият продукт не претърпя никакви съществени промени през тези няколко години. С разширяването на територията, за която важи "Гражданска отговорност", "Зелена карта" де факто ще изчезне (тя ще е необходима само за страните извън ЕС и ще се продава на символична цена). Компаниите ще продават сертификата като част от "Гражданска отговорност".
На този пазар обаче дружествата са двойно повече и всяко от тях само определя цената на застраховката. Компаниите, които досега продаваха "Зелена карта", са изправени пред опасността да съберат по-малко приходи от обединената полица, отколкото са получавали общо от "Гражданска отговорност" и сертификата. Възможно е досегашните приходи по "Зелена карта" да се разпределят според пазарния дял на застрахователите по "Гражданска отговорност". Тогава най-големият губещ ще е "Булстрад" - компанията е традиционен лидер при "Зелена карта", докато е едва на четвърто място по "Гражданска отговорност" (виж диаграмата). По същата логика "Лев инс", която наскоро беше приета за член на Националното бюро, може да се окаже големият печеливш. На този етап изпълнителният директор на "Булстрад" Румен Янчев не изразява притеснения от преразпределение на пазара: " Ще работим, за да запазим позициите си."
Допълнително предизикателство пред дружествата ще бъде и евентуалното свиване на пазара. Това се случи с "Гражданската отговорност", когато КФН престана да определя минимални цени на полицата от началото на тази година. Приходите за първото полугодие на 2006 г. нараснаха само с 3% спрямо същия период на 2005 г., докато за предходни години пазарът растеше с двуцифрени темпове.
Важното е компаниите да успеят да разпределят добре цената на "Зелена карта" в новите полици по "Гражданска отговорност", тъй като вече няма да знаят точно кой клиент ще пътува в чужбина и кой няма. Съответно и тези, които няма да излизат от страната, ще трябва да платят по-висока цена в името на свободата на движение.


Изпрати мнение или коментар
Уважаеми читатели,
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
Име:
E-mail:
Вашият коментар:


 
Застрахователна библиотека
Полезни връзки
orange_li
"Икономика на застраховането"
Проф. д-р Велеслав Гаврийски ,
orange_li
orange_li
"Имуществено и лично Застраховане"
Христо Драганов Марин Нейков, 2000