Член на УС
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 23.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
От 1 до 31 декември здравноосигурените лица могат да сменят личния си лекар
От 1 до 31 декември здравноосигурените лица могат да сменят личния си (общопрактикуващ) лекар (ОПЛ), като се регистрират при нов. Смяната може да се извърши два пъти годишно – през месеците юни и декември, като пациентът има право да избере личен лекар на територията на цялата страна. За смяната не се изисква отписване от листата на досегашния личен лекар. Това, както и включването на новоизбралите го в листата на общопрактикуващия лекар, се извършва по служебен път от РЗОК.
Хората, които искат да направят такава смяна, трябва да закупят регистрационна форма за постоянен избор и да я попълнят при предпочитания от тях общопрактикуващ лекар. Цената на формуляра е 0,10 лв. и в Районните здравноосигурителни каси (РЗОК) има информация за местата, откъдето той може да бъде закупен. В София формуляри се продават в медицинските книжарници на ДКЦ 22, ДКЦ 15 и ДКЦ 29.
При новоизбрания лекар заедно с регистрационната форма се представя здравноосигурителната книжка и документ за актуален здравноосигурителен статус. Ако здравноосигуреното лице все още няма здравноосигурителна книжка, смяната се извършва с третия екземпляр от регистрационната форма за избор на ОПЛ.
Информация за лекари, сключили договор с НЗОК, се предоставя в РЗОК, където има списъци с имената, адресите, телефоните и медицинските специалности на тези лекари.
За периода 1-30 юни 2006 г. общо 178 517 души в страната са сменили личния си лекар. За София техният брой е 28 600, за Пловдив - 20 642, за Варна - 10 752. Най-малък е броят на сменилите личния си лекар в Смолян - 1879 души и във Видин - 2639.
Здравноосигурените лица, които пребивават в друго населено място за период от един до пет месеца, трябва да направят временен избор на общопрактикуващ лекар на това населено място, извън постоянното им местоживеене. Това става с регистрационна форма за временен избор на ОПЛ, която се попълва от лекаря, който ще обслужва здравноосигуреното лице за периода на пребиваването му на новото място.
При извършване на временен избор здравноосигурените лица се ползват с всичките си права по реда на Закона за здравното осигуряване и на Националния рамков договор. Лекарствените средства, които хроничноболните ползват за домашно лечение, ежемесечно се предписват от общопрактикуващия лекар, който временно следи състоянието им, а рецептите се изпълняват в аптеки, сключили договор с РЗОК в района, в който е упражнен временният избор.
Когато здравноосигуреното лице пребивава в друго населено място за срок до 1 месец и се налага да получи медицинска помощ, може да се обърне за съдействие към всеки общопрактикуващ лекар. В такива случаи НЗОК заплаща на общопрактикуващите лекари за инцидентно оказана медицинска помощ на лица, които не фигурират в пациентските им листи. За да не заплащат гражданите нищо друго, освен потребителска такса, е необходимо да представят пред лекаря здравноосигурителната си книжка.
Здравноосигурените лица, от които е поискано да заплатят оказаната им медицинска помощ при инцидентно посещение, задължително трябва да изискат от лекаря финансов документ за платените суми. При нарушаване на правата им на здравноосигурени те могат да подават жалби до РЗОК, като в случаите на неправомерно взети суми трябва да приложат копие от финансовия документ, издаден от лечебното заведение.
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Основи на застраховането"
Йото Йотов,
Боян Илиев, 2004 "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. "Застрахователният пазар"
Диана Иванова, Ивайло Иванов, |