Изпълнителен вицепрезидент и Изпълнителен директор на ЗАД "Енергия"
- Застрахователни компании
- Пенсионно и здравноoсигурителни компании/НОИ
- Банки
- Брокери / АЗББ , БАЗБ
- Комисия за финансов надзор
- Гаранционен фонд, НББАЗ
- Асоциации / Съюзи
- Фондация "Проф. д-р. В. Гаврийски"
- Специализирани ВУЗ
- Kурс на БНБ за 22.11.2024 г.
- 1 USD= 1.78419 лв.
- 1 EUR=1.0962 USD
- Валутен калкулатор
Ядрото от клиентите ни са с нас повече от 5 години
– Почти по същото време миналата година сте гостували за първи път на в. ,,Застраховател”,и то на същата страница ,,Поглед назад, поглед напред”. Тогава вие заявихте, че 2003 е била поредната успешна година на ЗАД „ЕВРОИНС”, а през 2004 година ще наложите новите си продукти, ще затвърдите и разширите пазарния си дял. Кажете, моля ви, с няколко думи с какво се характеризираше тя?
- Точно такава, каквато прогнозирах. Дружеството реализира премиен приход в размер на 30 милиона лeвa и затвърди пазарния си дял от 4 %. За поредна година бе реализиран и положителен финансов резултат в размер на над 500 хил. лв. На два пъти бе увеличен и основният капитал на компанията, като в момента той е 5 млн. лв., а до края на годината ще бъде увеличен до 10 млн. лв. Несъмнено обаче трябва да се направи разлика между 2003 и 2004 г. Ако годините 1998 - 2003 г. бяха за ЗАД “Евроинс” години на растеж и утвърждаване на дружеството на българския застрахователен пазар, то 2004 бе годината на завършването на редица реформи в него, целящи да го подготвят за пълното либерализиране на българския застрахователен пазар в съответствие с европейските практики. Завърши окончателно внедряването на новата информационно-счетоводна система, която има две основни предимства - интегрира в едно всички съществуващи до момента информационни системи в дружеството и осигурява трансфер на данните между агенциите и Централно управление в реално време. Осигурена бе широколентова непрекъсваема и сигурна комуникационна свързаност между офисите на компанията и Централата, използвайки интернет среда.
В общи линии през годината завърши и процесът на инвестиции в нови офиси на компанията в София и страната, като към момента ЗАД “Евроинс” разполага с над 100 модерни офиса във всички градове с население над 30 000 души. Беше осъществена и реорганизация на застрахователните и административните дирекции в Централно управление, целящи максимално да подобрят процеса по сключване на застраховки и ликвидация на щетите. Обръщам толкова внимание на въпроси като софтуер, персонал, офисна мрежа, тъй като смятам, че е изключително важно за всяка застрахователна компания, особено в условията на бързо растящ и променящ се пазар, да бъде готова до го посрещне. В противен случай, само след няколко години този растеж се обръща срещу компанията именно поради факта, че тя административно не е била подготвена за него.
2004 г. бе и година за изграждането на “Старком Холдинг” АД като холдинг, управляващ финансови компании. През годината получи лиценз ЗОК “Св. Николай Чудотворец”, която вече набра първите 1000 осигурени лица. Много добре се разви и лизинговата компания “Старком Лизинг” АД, чийто портфейл само за 6 месеца дейност надхвърли 3 млн. лв. През този месец беше учередено и дружество със специална ивестиционна цел – секюритизация на земеделска земя ( “Булленд Инвестмънтс” ) с основен институционален инвеститор ЗАД “Евроинс”.
– И анализите с публикуваните таблици за резултатите на дружествата през първото тримесечие на тази година показаха продължаващото увеличаване на ръста на дружеството и неговата стабилност. Вече са известни и резултатите през първото шестмесечие на настоящата година. Отразяват ли предварителните ви намерения за този период от време и какво показват всъщност те?
- Продължи растежът на премийния приход с темпове, изпреварващи тези от предходните отчетни периоди. Към 30 юни премийният приход (само събрани премии, а не начислени) надхвърля 17 200 хил. лв., което е ръст от около 30%. Реализираният финансов резултат е печалба в размер на 200 хил. лв. Окуражаващото е, че ръстът в премийния приход идва в много голяма степен от имуществените застраховки, професионалните отговорности, товарите и др., а не само от така наречения “мотор” (Каско, Гражданска отговорност и Зелена карта). С около 5 пункта (от 45% на 40%) бе подобрена и квотата на ощетимост. Много добро е и географското разпределение на приходите, като едва една трета от тях са от района на град София. В сравнение с други години това съотношение е било приблизително поравно.
– Особено силно впечатление прави ЗАД ,,ЕВРОИНС” с продуктовата си политика и с оригинални новости в застраховането. Бихте ли се спрели на тяхното практическо приложение в дейността на дружеството?
- Основният принцип, от който сме се ръководили при разработването и внедряването на нови застрахователни продукти, е на първо място спазване на всичките действащи нормативни правила, регулиращи застрахователната дейност. През последната кампания по ГО лансирахме продукта “Първо каско”, предназначен за клиентите, които нямат възможност да заплатят пълната цена на каско застраховката. Интересът сред клиентите бе много голям и те вече осъзнаха предимствата му. Смятам, че е много по-коректно да се разработва стратегия за привличането на клиенти по този начин чрез застрахователен продукт, а не посредством нелоялните практики с предлагането на многобройните бонуси по една все пак задължителна застраховка, каквато е Гражданската отговорност.
– Една от тези новости бе изплащането на щети още в деня на предявяването им. В какво се състоеше впрочем тя и какъв е досегашният резултат от прилагането й във всекидневната ви работа?
- Преди няколко месеца направихме анкета сред нашите лоялни клиенти, като един от въпросите беше: “Каква е основната причина да са клиенти на дружеството?” Леко изненадващо и за самите нас бе, че над 60% от отговорите бяха “Заради коректно определения размер на щетите и бързото им изплащане”. Едва втората причина бе “конкурентни застрахователни тарифи”. Ето защо считам, че бяхме длъжни да продължим с политиката за коректна ликвидация на застрахователните обезщетения. И в момента за определен лимит на щетата клиентът може да получи обезщетението си в рамките на работния ден, в който тя е заявена. Твърдя, че към днешна дата ядрото от клиенти на ЗАД “Евроинс” са с нас повече от 5 години. Което е и най-голямо богатство за дружеството ни.
– Вашето отношение към традицията и новаторството в застраховането?
- Застрахователната дейност е консервативен бизнес. Не мисля, че ние сме открили колелото с продуктите, които лансирахме през последните години. Както вече казах, всеки продукт може да бъде разработван само при стриктното спазване на приетите от управителния орган на компанията общи условия на застрахователния договор и застрахователно–технически планове. Всичко друго не е новаторство, а най-малкото нелоялна конкуренция. А примери за нея има достатъчно много.
- През последните години особен принос за имиджа на ЗАД ,,ЕВРОИНС” допринася автомобилното застраховане. Бихте ли казали какъв е неговият принос за успеха на дружеството ви?
- Каско застраховките са приоритет за дружеството от основаването му. Въпреки това ние винаги сме се стремели техният дял да не надвишава 25% от целия застрахователен портфейл. Смятаме, че поради спецификата на българския каско застрахователен пазар и в следващите 1 - 2 години те няма да бъдат най-привлекателните за ЗАД “Евроинс” от гледна точка на постигането на максимално добър положителен технически резултат. Основна цел на компанията е поддържане на максимално балансиран и печеливш застрахователен портфейл. Все пак за важността на каско застраховките в портфейла ни говори и създаването на лизинговата компания, чиято основна цел е лизинговането на нови автомобили.
– А какъв е делът на нашумялата особено през тази година задължителна застраховка ,,Гражданска отговорност” за автомобилното застраховане и как стои въпросът с прилагането на вашите принципи за сключването й? Какво е личното ви отношение за краткосрочните и така наречените разсрочени полици за тази застраховка?
- Отново важна и приоритетна застраховка за дружеството. Делът й се движи около 30%. С риск да стана банален, не може да има други принципи за сключването й, освен стриктното спазване на Наредбата за задължителното застраховане и предлагането й на цена, определена по формулата - рискова премия плюс всички аквизиционни разноски. Нещо, което малко компании спазваха през последната кампания. Не съм оптимист, че нещата ще се подобрят и през следващата година.
По отношение на краткосрочните полици смятам, че те са в ущърб на всички застрахователни компании, тъй като допринасят в още по-голяма степен за намаляването на процента на сключени полици и създават още по-голям хаос на този и без това достатъчно труден пазар. За разсрочките смятам, че това е въпрос на мениджърско решение на всяко дружество. Колкото повече расте цената на полицата, толкова по-трудно ще може да се плаща тя от клиентите. Вие виждате как през 2006 г. вече за някои класове автомобили цената на ГО ще бъде по-висока от цената на каско застраховката им. Защо клиентът да може да си плати каското с разсрочки, а гражданската не... В крайна сметка по-добре е сключена полица на разсрочено плащане, отколкото за 3 месеца и след това неподновена.
- Мнението ви за днешното състояние на българския застрахователен пазар?
- По отношение на нелоялната конкуренция все още сме във феодализма. А в дългосрочен план това вреди на всички, включително и на компаниите, които си я позволяват. Надявам се, че новото ръководство на Управление Застрахователен надзор чрез правата, които има, ще успее да спомогне за подобряване на етиката на застрахователния пазар. Смятам, че в известна степен това вече се вижда дори и по засилената кореспонденция, която вече има между Надзора и компаниите по отношение на редица въпроси от чисто оперативно естество. Въпреки това тук основна роля трябва да играе преди всичко АБЗ, която е необходимо да положи повече усилия, включително и за осигуряването на по - добра приемственост в решенията си от последните години.
– А какво означава за вас ,,европеизиран застрахователен пазар”, очакването ви за него и къде виждате мястото на ЗАД ,,ЕВРОИНС”?
- Смятам, че като създадени нормативна база, регулативни органи и капиталови изисквания българският застрахователен пазар по нищо не се отличава от европейския. Основната разлика обаче е в степента на тяхното спазване от всички участници на пазара. Другата съществена разлика е в това клиентите да осъзнаят, че има и други застраховки освен задължителните. И не е нужно къщата ти да бъде отнесена от наводнение, за да се сетиш за това. Както и никакви пулове няма да ни спасят, ако не се промени мисленето на хората.
– Какво не бихте искали да се случи на застрахователите в новите условия с приемането ни в ЕС?
- Не искам българският застрахователен пазар да продължи да бъде в графата “други”, когато гледаме статистическите данни за основните европейски застрахователни пазари.
– И накрая ще ви помоля да изразите своите пожелания за себе си, за екипа, с който работите, и на всички колеги от бранша.
- Ще кажа само за колегите от бранша. Да гледат по-дългосрочно на застраховането във всички решения, които взимат. Това рано или късно ще им се отблагодари.
Въпросите зададе Петър Андасаров
|
Екипът на Zastrahovatel.com ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения и коментари, съдържащи нецензурни квалификации.
"Презастраховане"
ЯНАКИ АНДРЕЕВ, "“Оптимизиране на длъжностите в застрахователното дружество”"
гл.ас. д-р Галина Димитрова, 2010 г. "Общо застраховане - принципи и практика"
Янаки Андреев, 2004 |